Výrobní ceny v eurozóně klesly nejvýrazněji za rok

Výrobní ceny v eurozóně klesly v říjnu o 0,4 procenta a zaznamenaly nejvýraznější pokles za poslední rok. Prudce klesly ceny energií a zboží běžné spotřeby včetně potravin, sdělil dnes statistický úřad Eurostat. Jeho údaje mohou zvýšit tlak na Evropskou centrální banku, aby zesílila kroky proti nebezpečí sestupu do deflace.

Energetické náklady se na velkoobchodní úrovni snížily o 0,9 procenta. Ceny zboží denní spotřeby klesly o 0,6 procenta a tlak na ně vyvinul propad cen ropy a dalších komodit.

V meziročním srovnání zůstaly ceny výrobců hluboko v záporném pásmu. Proti loňskému říjnu byly nižší o 1,3 procenta poté, co v srpnu a září klesly o 1,4 procenta.

Meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu klesla na 0,3 procenta a vrátila se na pětileté minimum. Je tak hluboko pod úrovní jednoho procenta, kterou šéf Evropské centrální banky Mario Draghi označuje za „nebezpečnou zónu“.

ECB v posledních měsících ve snaze o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace snížila úrokové sazby na nová rekordní minima a oznámila plán nákupů dluhopisů. Na čtvrtečním zasedání bankovní rady ECB se ale oznámení nových opatření nečeká, uvedla agentura Reuters. 

Newsletter