Vyšetřovatelé: V Bangladéši nezabíjel Islámský stát

Džihádisté, kteří v pátek zabili 20 civilistů a dva policisty při útoku na restauraci v diplomatické čtvrti bangladéšské metropole Dháka, patřili k jedné místní extremistické skupině, nikoli k Islámskému státu (IS). Uvedlo to dnes bangladéšské ministerstvo vnitra.

„Byli členové radikální islámské skupiny Džumatul Mudžáhidín. Neměli žádnou vazbu na Islámský stát,“ řekl agentuře AFP ministr vnitra Madžudín Khan Alamgir. Útočníci podle něj pocházeli z lepších rodin a vystudovali dobré školy. Džihádisty se stali, „protože se to stalo módou,“ dodal ministr.

Skupina Džumatul Mudžáhidín (Shromáždění svatých bojovníků) je v Bangladéši zakázaná od roku 2005, kdy provedla řadu smrtelných atentátů.

Ke krvavému útoku, po kterém v zemi panuje dvoudenní státní smutek, se krátce po něm přihlásila radikální organizace Islámský stát. Bangladéšská vláda podle AFP tradičně popírá přítomnost nějaké mezinárodní islamistické skupiny v zemi, zvláště IS.

Bangladéšská policie zveřejnila jména a fotografie šesti útočníků, které zabili příslušníci protiteroristického komanda. Sedmého atentátníka, kterého zatkla, nyní policie vyslýchá.

Newsletter