Výsledky Air France-KLM ve 3Q ochromeny stávkou, potíže pokračují

Francouzsko-holandská aerolinka Air France-KLM vykázala za 3. čtvrtletí propad provozního i čistého zisku v důsledku zářijové stávky pilotů, která ochromila provoz společnosti na 14 dní. Provozní zisk se tak propadl z 641 milionů eur v předchozím roku na 247 mil. eur, čistý zisk poklesl o 32 % na 100 mil. eur. Co se týče výsledků za celý rok, společnost potvrdila předchozí odhad provozního zisku EBITDA v rozmezí 2,2 – 2,3 mld. eur, po odečtení nákladů na stávku na úrovni zhruba 500 mil. eur. V samotném 3. čtvrtletí snížila stávka provozní zisk o 330 mil. eur.

Aerolinka bude muset podle dnešního prohlášení navýšit úspory, jelikož počet prodaných letů na čtvrté čtvrtletí zůstává nízký. Náročné tržní podmínky a odklad nákupů letenek ze strany cestujících, kteří přecházejí k nízkonákladovým konkurentům jako například Easyjet, zasáhne výsledky společnosti i ve čtvrtém čtvrtletí. Společnost zároveň prohlásila, že očekává pokračující tlak na cenu letenek. Příští rok chce tak omezit investice a urychlit snižování výdajů. K nějakým drastickým opatřením však přistoupit zatím nehodlá.

Akcie společnosti zažily od začátku září především v důsledku stávky pilotů strmý pád, v průběhu října část těchto ztrát umazaly. Aktuálně reagují na výsledky poklesem o 1,7 %. Během posledních dvanácti měsíců se propadly o 14 % níže.  

Newsletter