Výsledky Skupiny MOL za 3Q 2018: Nejsilnější čtvrtletí za poslední 3 roky

Skupina MOL dnes oznámila své finanční výsledky za třetí čtvrtletí 2018. Výrazný nárůst čistého CCS EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy) ve třetím čtvrtletí znamená, že EBITDA za prvních devět měsíců roku těsně překročil úroveň 2 mld. USD.

Divize Upstream dosáhla ve třetím čtvrtletí výnosů ve výši 319 milionů USD, což představuje 70% meziroční nárůst díky rostoucím cenám ropy a zemního plynu. Průměrná denní produkce uhlovodíků byla ve třetím čtvrtletí mírně nižší na úrovni 108 300 barelů ropného ekvivalentu denně (boepd), protože růst produkce v britské lokalitě Catcher téměř vyvážil dopad běžného sezónního propadu.

Čistý CCS EBITDA divize Downstream zůstal i přes výrazně slabší marže rafinerií a petrochemických závodů ve třetím čtvrtletí téměř beze změn na 262 milionech USD. Slabší marže během čtvrtletí z větší části kompenzovala vyšší výroba a lepší prodejní marže některých produktů.

Divize Služby zákazníkům pokračovala v dvojciferném růstu s podporou dynamické expanze nepalivových marží a příznivých trendů na trzích s palivy. Tento segment dosáhl nového rekordního maxima díky čtvrtletním výsledkům ve výši 147 milionů USD, což představuje 11% meziroční nárůst. Díky tomu, že zavádění vlajkového nepalivového konceptu výrazně zrychlilo, vzrostl počet rekonstruovaných stanic s konceptem Fresh Corner na 606, zatímco před rokem to bylo jen 363.

Divize Gas Midstream dosáhla ve třetím čtvrtletí EBITDA ve výši 25 milionů USD, což je méně než před rokem. To je způsobeno poklesem objemu a rostoucími cenami energií.

Předseda představenstva a generální ředitel Skupiny MOL Zsolt Hernádi k výsledkům uvedl: „Silné výsledky za třetí čtvrtletí nám umožní splnit nebo dokonce překonat náš vyšší cílový čistý CCS EBITDA pro rok 2018 ve výši 2,4 mld. USD. Současně pokračujeme v naší strategické transformaci a v posledních třech měsících jsme dosáhli několika zásadních milníků. Náš EBITDA i volný cash flow vzrostl ve třetím čtvrtletí o více než 20 % díky tomu, že divize Upstream využila rostoucích cen ropy a přinesla největší nárůst hotovosti. Služby zákazníkům pokračovaly v dvouciferném růstu a divize Downstream dokázala udržet plochou křivku výnosů i přes slabší makroekonomické výsledky. Navíc jsme v tomto čtvrtletí podepsali paušální EPC smlouvy pro náš vlajkový projekt Polyol a uzavřeli jsme  strategické partnerství v oblasti recyklace plastů.“

  • Čistý CCS EBITDA vzrostl ve třetím čtvrtletí o 23 % na 708 milionů USD a měl by tedy bez problémů dosáhnout cíle stanoveného pro rok 2018 (2,4 mld. USD)
  • Příspěvek divize Upstream vzrostl meziročně o 70 %, zatímco divize Služby zákazníkům ukončila třetí čtvrtletí s rekordním maximem
  • Čistý zisk činil ve třetím čtvrtletí 323 milionů USD, takže za prvních devět měsíců roku 2018 dosáhl úrovně 835 milionů USD

O skupině MOL

Skupina MOL je integrovaná, mezinárodní ropná a plynárenská společnost se sídlem v maďarské Budapešti. Aktivně působí ve více než 30 zemích, kde disponuje dynamickou mezinárodní pracovní silou 26 000 lidí a zkušenostmi a výsledky, které v odvětví získala za více než 100 let své historie. Průzkumné a výrobní aktivity společnosti MOL vycházejí z více než 80 let získávání zkušeností v oblasti uhlovodíků. V současné době se výrobní činnosti realizují v 8 zemích a aktiva sloužící k vyhledávání přírodních zdrojů jsou k dispozici ve 13 zemích. Skupina MOL provozuje čtyři rafinérie a dvě petrochemická zařízení v rámci integrovaného řízení dodavatelského řetězce v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku, a vlastní síť téměř 2 000 čerpacích stanic v 10 zemích střední a jihovýchodní Evropy.

Newsletter