Výstavba domů v USA klesá druhý měsíc v řadě

Výstavba obytných nemovitostí ve Spojených státech v srpnu klesla druhý měsíc po sobě, zůstává ale v blízkosti červnového maxima za téměř osm let. Počet vydaných stavebních povolení se zvýšil, což naznačuje, že americký trh obytných realit je nadále v dobré kondici. Vyplývá to z dnešních údajů amerického ministerstva obchodu.

Celoroční tempo zahajované výstavby obytných realit se v srpnu proti předešlému měsíci snížilo o tři procenta na 1,13 milionu obytných jednotek a červencové tempo zpřesněné údaje snížily z původního odhadu 1,21 milionu na 1,16 milionu. V červnu zahajovaná výstavba vystoupila na 1,21 milionu, což bylo nejvýše od října 2007.

Ekonomové oslovení agenturou Reuters v průměru odhadovali, že tempo výstavby dosáhne 1,17 milionu jednotek. V meziročním srovnání byla stavební aktivita vyšší o 16,6 procenta a od počátku roku vzrostla o 11,3 procenta.

Počet zahájených staveb rodinných domů klesl o tři procenta na celoroční míru 739.000. Stejným tempem se snížila silně kolísavá výstavba domů o nejméně pěti bytech.

Ukazatel počtu nových povolení k výstavbě, který naznačuje budoucí vývoj, se po červencovém propadu o více než 15 procent zvýšil o 3,5 procenta na celoroční tempo 1,17 milionu a meziročně byl vyšší o 12,5 procenta. Počet nových povolení je nad milionovou hranicí od loňského července.

Trh obytných realit je jednou z klíčových součástí největší světové ekonomiky. Jeho letošní růst podporuje zejména příznivý vývoj na trhu práce a stále relativně nízké hypoteční úroky. Americká centrální banka dnes rozhodne, zda začne se zvyšováním své základní úrokové sazby, což by mohlo vést k růstu hypotečních sazeb a ochlazení realitního trhu.

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila růst na 3,7 procenta z tempa 0,6 procenta v předešlém kvartálu. Zaznamenala tak nejvýraznější nárůst od loňského léta.

Newsletter