Revize HDP ČR za 4Q 2020 ukázala mezikvartální i meziroční zlepšení. Koruna díky nad očekávání lepším číslům posiluje pod 26,20 za euro. Zbytek regionu ve ztrátě, ovšem postupně ji snižuje. Asijské obchodování potvrdilo trvající převahu dolaru. Americká měna v zisku proti procyklickým měnám i euru.

Výstavba obytných domů v USA je nejvyšší za téměř 8 let

Výstavba obytných nemovitostí ve Spojených státech v červenci mírně stoupla a její tempo se vyhouplo na maximum za téměř osm let. Počet vydaných stavebních povolení sestoupil z osmiletého maxima, zůstal ale na vysoké úrovni. Plyne to z dnešních údajů amerického ministerstva obchodu.

Celoroční tempo zahajované výstavby obytných realit se proti předešlému měsíci zvýšilo o 0,2 procenta na 1,206 milionu obytných jednotek, což byla jeho nejvyšší úroveň od října 2007. Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali, že tempo výstavby dosáhne 1,19 milionu jednotek. V meziročním srovnání byla stavební aktivita vyšší o 10,1 procenta.

Počet zahájených staveb rodinných domů vzrostl o 12,8 procenta na celoroční míru 728.000, což je maximum od konce roku 2007. Silně kolísavá výstavba domů o nejméně pěti bytech naopak o 17 procent klesla.

Ukazatel počtu nových povolení k výstavbě, který naznačuje budoucí vývoj, se v červenci snížil o 16,3 procenta na celoroční tempo 1,12 milionu. Předcházely tomu ale tři měsíce silného růstu, které završil červnový vzestup na nejvyšší úroveň od července 2007. Počet nových povolení je nad milionovou hranicí od loňského července.

Trh obytných realit je jednou z klíčových součástí největší světové ekonomiky. Dnešní údaje potvrzují, že trh se plně zotavil ze zimního útlumu a silně expanduje. Podporuje ho zejména příznivý vývoj na trhu práce.

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila podle prvního odhadu růst na 2,3 procenta z tempa 0,6 procenta v předešlém kvartálu. Největší světové ekonomice pomohlo oživení zahraničního obchodu a spotřebitelských výdajů.

Newsletter