Vyvěšení trenýrek na Hradě skupinou Ztohoven není trestným činem

Vyvěšení červených trenýrek na Hradě skupinou Ztohoven nebylo trestným činem. Obvodní soud pro Prahu 1 dnes proto postoupil případ Obvodnímu úřadu Prahy 1, který rozhodne zda se jednalo o přestupek. Podle soudkyně se umělci nedopustili ani krádeže, ani výtržnictví. Filipu Crhákovi, Matěji Hájkovi a Davidu Honsovi hrozilo za krádež, poškozování cizí věci a výtržnictví až tři roky vězení.

„S ohledem na povahu jednání, na to vyjádření, kterým chtěli společnosti něco sdělit, se musí hodnotit konkrétní povaha každého případu. Z hlediska závažnosti činu a jeho společenské škodlivosti jsem dospěla k závěru, že předpoklady pro vyhodnocení trestní odpovědnosti naplněny nebyly,“ odůvodnila rozhodnutí soudkyně Šárka Šantorová.

Trenýrky vyvěsili členové Ztohoven 19. září 2015 na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Převlečeni za kominíky tehdy po lešení vylezli na střechu Pražského hradu a obří spodní prádlo vyměnili za prezidentskou standartu. Později oznámili, že vlajku v hodnotě 33.000 korun rozstříhali a rozdali lidem.

Umělci měli podle obžaloby zaplatit střechu, kterou údajně poškodili na cestě k vlajce, i prezidentskou standartu. Dohromady šlo o asi 88.000 korun. Podle soudkyně však nebylo prokázáno, že by střechu poškodili právě umělci.

„Co se týče standarty, obžalovaní přiznávají, že ji sundali a shodili, podle mého názoru ale neměli v úmyslu se nějak obohatit, něco odcizit, nebo někomu způsobit škodu,“ dodala Šantorová. Motivem obžalovaných byl podle ní právě soudní proces.

Státní zástupkyně Zuzana Beňová navrhla všem třem umělcům podmíněné tresty. S rozhodnutím soudu nesouhlasí. „Neznám žádné ustanovení, které by obžalované vyviňovalo z trestné činnosti tak, jak uvádí soudkyně,“ řekla po skončení jednání novinářům.

Obžalovaní přiznávají, že trenýrky vyměnili. Podle jejich advokáta Michala Pokorného jejich jednání nebylo trestným činem, protože šlo o způsob svobody projevu.

Hons během své závěrečné řeči prohlásil, že přijme jakýkoliv trest, který mu soud uloží. „Je to součástí příběhu,“ řekl. Čin skupiny podle něj reprezentuje boj o to, aby se lidé nebáli své názory veřejně vyjadřovat. Crhák znovu zopakoval, že obžalovaní uhradí prokázanou škodu, to, co požaduje obžaloba, je podle něj ale neúměrné.

Hájek se vyjádřil k motivaci akce. Performery přirovnal k Prometheovi, který ukradl z hory Olymp oheň, aby ho mohl dát lidem, nebo k biblickému Adamovi a Evě, kteří ochutnali zakázané jablko. „Očima státních zástupců by Adam s Evou byli prvními teroristy,“ dodal obžalovaný.

Newsletter