Vývoz švýcarských hodinek dál klesá, USA se staly největším trhem

Největším dovozcem švýcarských hodinek se minulý měsíc staly Spojené státy, které předstihly Hongkong, na jehož trh dovoz klesá. V letošním roce se přitom dál prohlubuje propad exportu tohoto zboží ze Švýcarska. Export hodinek se na celkovém vývozu z této alpské země podílí asi deseti procenty.

Hodnota vývozu hodinek v červenci v meziročním srovnání klesla o 14,2 procenta a za prvních sedm měsíců roku se snížila o 11,1 procenta, sdělil dnes Svaz švýcarského hodinářského průmyslu. Už loni vývoz švýcarských hodinek oslabil o 3,3 procenta na 21,5 miliardy švýcarských franků (533 miliard Kč) a zaznamenal první pokles za šest let.

Vývoz do Hongkongu se v červenci propadl o třetinu, zatímco vývoz do USA klesl jen o 15 procent. Podíl USA na švýcarském hodinářském exportu tak vystoupil na 10,9 procenta, kdežto podíl Hongkongu klesl a dostal se na 10,7 procenta.

Poptávka po švýcarských hodinkách klesá do značné míry kvůli slabšímu zájmu turistů z Číny o návštěvu Evropy a o nákupy v tamních luxusních prodejnách. Vliv na to mají hlavně nedávné teroristické útoky. K tomu se přidalo také silné oslabení hongkongského trhu luxusního zboží po tvrdých zásazích Pekingu proti korupci a také konkurence výrobců takzvaných chytrých hodinek.

Světlou výjimkou byla Británie, kam vývoz hodinek v červenci vzrostl o 13,4 procenta. Zasloužil se o to pokles kurzu libry po červnovém rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie. Francouzský trh zůstává kvůli obavám z útoků slabý a prodej hodinek do Německa klesl o zhruba 24 procent.

Údaje svazu potvrzují trend prudkého poklesu poptávky po hodinkách za méně než 200 švýcarských franků (asi 5000 Kč). Analytici to podle agentury Reuters připisují konkurenci chytrých hodinek.

Newsletter