Výzkumná firma LMC mírně zlepšila odhad prodeje aut v USA

Prodej automobilů ve Spojených státech by měl v letošním roce stoupnout o více než čtyři procenta na 17,2 milionu vozů z loňských 16,5 milionu. Předpověděla to výzkumná společnost LMC Automotive. Mírně tak zlepšila svou předchozí prognózu, která počítala s prodejem 17,1 milionu vozů.

Poptávku po automobilech v USA by podle LMC měly v závěru roku podpořit nízké úroky. Americká centrální banka (Fed) minulý týden ponechala svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu nula až 0,25 procenta. Signalizovala však, že by ještě v letošním roce mohla přikročit k prvnímu zvýšení sazeb za téměř deset let. Analytici předpokládají, že sazby by mohly stoupnout na prosincovém zasedání Fedu.

„Rozhodnutí Fedu ponechat sazby na dosavadní úrovni otevřelo americkému automobilovému trhu cestu k silnému výkonu ve zbytku roku,“ uvedl analytik LMC Jeff Schuster.

Spojené státy byly v minulosti největším automobilovém trhem na světě, v roce 2009 je však předstihla Čína. Údaje o prodeji automobilů jsou indikátorem celkových spotřebitelských výdajů, které zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity Spojených států.

Newsletter