VZP se zbaví většiny akcií IZIP, jež spravovala data pojišťovny

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se zbaví většiny akcií firmy IZIP, která dříve spravovala data pojišťovny. Rozhodla o tom správní rada VZP, uvedl dnes server Aktuálně.cz. Pojišťovna vrátí 46 procent akcií, nechá si pouze pět procent. Švýcarská firma eHI eHealth International, která VZP o vrácení akcií požádala, tak získá ve firmě většinu. Nyní má 49 procent akcií. Aktuální hodnota akcií není známa.

Firma IZIP dříve pro pojišťovnu provozovala elektronické zdravotní knížky nebo portál, přes který s VZP komunikovali lékaři, nemocnice či zaměstnavatelé. V roce 2012 ale pojišťovna vypověděla smlouvu na zdravotní knížky a loni i smlouvu na provoz portálu. Koncem roku 2015 nahradila VZP portál IZIP novým systémem VZP Point. Elektronické zdravotní knížky mají pozastavenou činnost a projekt prověřuje protikorupční policie. Společnost eHI eHealth International zdůvodnila žádost o vrácení akcií tím, že VZP již do IZIP již dlouho neinvestuje.

Jaká je hodnota IZIP, není podle Aktuálně.cz v současnosti jasné. Předloni ústav Znalex uvedl v posudku, že maximální hodnota firmy je asi 77 milionů korun. Posudek provedený na žádost menšinového vlastníka znalcem Vladimírem Smejkalem ale aktiva firmy ohodnotil na 923,5 milionu, píše server. Akcie IZIP koupila VZP v roce 2011 podle Aktuálně.cz za 1,1 milionu korun a za služby IZIP vydala pojišťovna za 12 let kolem dvou miliard korun.

Newsletter