Wall Street prodlužuje rally

Americký akciový trh ve čtvrtek výrazně vzrostl díky důvěře investorů v americký FED a jeho akomodativní politiku. Dow se vyšplhal o 421 bodů, neboli o 2,4 % na 17778 b., pozadu nebyl ani S&P500 +2,4 % a Nasdaq +2,24 %.

O největší přírůstky se postaraly tituly Microsoft Corporation +3,89 %, Facebook +3,01 %, Apple +2,96 %, Berskhire Hathaway +2,96 %, JPMorgan Chase&Co. +2,86 %, Chevron +2,86 %, Wells Fargo&Company +2,84 %.

Pozitivní zprávy přinesl údaj o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který poklesl proti odhadovaným 297 k. na 289 k. a drží si tak dlouhodobě klesající trend. 

Naopak mírně negativně překvapil filadelfský FED výrobní index, který poklesl proti předchozímu údaji 40,8 b. na 24,5 b.  Průzkum výhledu výrobců poukázal na sníženou aktivitu. Nové zakázky výrazně oslabily a poptávka po průmyslových výrobcích se snížila o 20 bodů. Reakce firem naznačuje zhoršenou situaci na trhu práce v okrsku Filadelfie za měsíc prosinec. Na druhou stranu však hlavní indexy stávající činnosti vykazují pozitivní trend v průběhu celého roku. Většina firem uvedla, že vstupní ceny se nezměnily. Prosincový filadelfský index tedy naznačuje pomalejší tempo expanze v regionu v odvětví zpracovatelského průmyslu, avšak všeobecný optimismus ohledně budoucnosti. Firmy jsou pak již méně optimistické ohledně zvýšené zaměstnanosti v průběhu příštích šesti měsíců.

Newsletter