Zisky dolaru zabrzdil pokles amerických sazeb, zejména těch reálných měřených TIPSy. Euro posiluje nad 1,1900 EURUSD. Padají americké sazby podpořily měny regionu. Koruna zpevňuje pod 25,50 za euro.

Wall Street tlačí níž ropa, ekonomika i Řecko

Americké akciové trhy po pondělním propadu dál klesají. Indexy ztrácely v polovině obchodování kolem procenta. Trh srážejí slabší údaje z ekonomiky v podobě předstihových indexů i průmyslových objednávek, pokračující pokles cen ropy i obavy z nové krize v eurozóně kvůli Řecku.

Index aktivity v americkém sektoru služeb v prosinci podle dnešní zprávy agentury Markit klesl na nejnižší úroveň od loňského února. Tovární zakázky zaznamenaly čtvrtý měsíc poklesu po sobě. Ceny ropy dnes dál sestupují na nová minima za pět a půl roku.

Citi: Na trhu s ropou už dochází na silné hráče

Investory znepokojují i blížící se parlamentní volby v Řecku. Ty mohou vést k vítězství odpůrců dohod se zahraničními věřiteli až odchodu země z eurozóny a tím oživení evropské krize. „Přidává se to k obavám z ekonomického útlumu v eurozóně a z toho, že některé členské země mají větší dluhy, než jsou schopny zvládnout,“ řekl pro Reuters Art Hogan z newyorské Wunderlich Securities.

Propad cen ropy vyvolává mezi investory otázky, zda nejde o něco víc, než jen o samostatnou dynamiku ropného trhu. „Lidé si myslí, že by to mohl způsobovat výraznější globální útlum, a reagují na to prodejem akcií,“ řekl Hogan.

Newsletter