Wall Street vedly vzhůru finance: S&P 500 0,5 %, DJIA 0,2 %, Nasdaq 0,7 %

Americké akcie dnes obnovily růst a navázaly na povolební sedmidenní sérii zisků. Wall Street podpořily zejména akcie bank, které reagovaly růstem na zesílení vyhlídek brzkého zvýšení úrokových sazeb po vystoupení šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové. Dolar na devizovém trhu vystoupil na další maximum za téměř 14 let.

Dow Jonesův index třiceti předních amerických podniků v závěru obchodování získal 0,19 procenta na 18.903,82 bodu a přiblížil se zpět k úternímu rekordu, z něhož ve středu sestoupil. Širší index S&P 500 posílil o 0,47 procenta na 2187,12 bodu a je rovněž těsně pod rekordním maximem. Index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel na 5333,97 bodu se ziskem 0,74 procenta.

Akcie velkých bank posílily o více než dvě procenta v reakci na slova Yellenové, která řekla, že Fed by mohl zvýšit sazby už relativně brzy. Trh všeobecně předpokládá, že základní sazbu Fed zvýší na prosincovém zasedání. K posílení vyhlídek na zvýšení sazeb přispěly také údaje o růstu říjnové inflace v USA na nové maximum za dva roky a nejsilnější růst cen za půl roku.

Dow Jonesův index v předešlých dnech posunoval vzhůru svá rekordní maxima. Za jeho růstem stály zejména akcie bank a dalších sektorů, které by mohly těžit z vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Dolar dnes na devizovém trhu obnovil růst a jeho index vystoupil na novou nejvyšší úroveň za 13,5 roku. Americkou měnu tlačily vzhůru rostoucí vyhlídky na brzké zvýšení úrokových sazeb.

Newsletter