WikiLeaks publikoval údajné zvukové záznamy z ukradených e-mailů

Server WikiLeaks dnes zveřejnil zvukové záznamy, které prý hackeři získali z e-mailů ukradených ze serverů americké Demokratické strany. Soubor e-mailů zveřejněný minulý pátek vyvolal zemětřesení na americké politické scéně a vedl k rezignaci šéfky demokratů Debbie Wassermanové Schultzové. Podle amerických expertů za krádeží elektronické pošty stojí Moskva.

Podle agentury AP jde o 29 souborů hlasové pošty, z nichž některé obsahují výroky členů strany, kteří jsou nespokojeni s vlivem Bernieho Sanderse, protikandidáta Hillary Clintonové. Jeden z nich vznáší námitky proti zařazení Sanderse do programového výboru strany a navrhuje dokonce, aby vermontský senátor nesměl na nominační konferenci promluvit. „Není to demokrat, prosím, zastavte toho člověka okamžitě,“ uvádí anonymní hlas.

Elektronická pošta zveřejněná minulý pátek, jen několik dnů před zahájením nominačního sjezdu demokratů, obsahovala téměř 20.000 souborů. Některé z nich měly naznačovat, že vedení demokratů dává v primárních volbách přednost Clintonové před Sandersem.

Clintonovou v úterý sjezd formálně pasoval do role kandidátky Demokratické strany na úřad amerického prezidenta. Jako viceprezidentského kandidáta ve středu strana potvrdila virginského senátora Tima Kainea.

Newsletter