WSJ: AT&T se dohodla na převzetí Time Warner za 80 mld. USD

Americká telekomunikační společnosti AT&T se dohodla na převzetí mediálního konglomerátu Time Warner Inc. a dohoda by mohla být oznámená ještě dnes. Píše o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na informované zdroje. Cena má činit více než 80 miliard USD (téměř dva biliony Kč). Spojení bude největší dohodou uzavřenou v letošním roce.

Fúze by byla významným milníkem v rychle postupující integraci odvětví médií, komunikace a internetu. Přední americký telekomunikační operátor by získal kontrolu nad kabelovou televizí HBO, zpravodajským kanálem CNN, filmovými studii Warner Bros a dalšími mediálními aktivy. Time Warner je rovněž hlavním akcionářem společnosti Central European Media Enterprises (CME), která vlastní českou televizi Nova a další stanice.

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump dnes prohlásil, že pokud bude zvolen prezidentem, plánované spojení firem neschválí. Podle něj je to případ mocenské struktury, proti které bojuje, a je příkladem příliš velké koncentrace moci.

Správní rady obou společností se mají podle zdrojů sejít ještě dnes, aby dohodu schválily. Převzetí bude z poloviny financováno hotovostí a z poloviny akciemi.

V roce 2014 vedení Time Warner odmítlo nabídku na převzetí od společnosti 21st Century Fox, která skupinu oceňovala na více než 75 miliard dolarů (1,85 bilionu Kč). Zdroje Reuters uvedly, že 21st Century Fox nemá v plánu svou nabídku obnovit.

V současnosti má Time Warner tržní hodnotu kolem 70 miliard dolarů, tržní hodnota AT&T dosahuje zhruba 232 miliard dolarů. AT&T nyní expanduje v médiích a loni například koupila provozovatele satelitního televizního vysílání DirecTV za 48,5 miliardy dolarů.

Newsletter