WSJ: Přední investiční banky opět snížily odhady cen ropy

Přední investiční banky v únoru opět snížily odhady cen ropy pro letošní rok. Vyplývá to z pravidelného měsíčního průzkumu listu The Wall Street Journal. Průměrná cena severomořské ropy Brent by podle nejnovějších prognóz 13 investičních bank měla v letošním roce činit pouze 33 dolarů za barel, tedy o 11 dolarů méně, než signalizoval lednový průzkum.

Banky své prognózy nepřetržitě snižují od loňského srpna, kdy předpokládaly, že cena Brentu letos přesáhne 70 dolarů za barel. Nyní však očekávají, že Brent zdraží na 70 USD teprve v roce 2018.

„Spojené státy a další velcí producenti stále těží spoustu ropy a ceny zůstanou po určitou dobu pod tlakem,“ uvedl analytik ropného trhu Hamza Khan ze společnosti ING Bank. Předpověděl, že do letošního léta se budou ceny ropy pohybovat kolem 30 dolarů.

Od poloviny roku 2014 se ceny ropy kvůli nadměrným dodávkám na trh propadly o více než 70 procent. Dnes se cena ropy Brent pohybuje v blízkosti 34 dolarů za barel, zatímco v červnu 2014 přesahovala 115 dolarů za barel.

Saúdská Arábie, Rusko, Venezuela a Katar se minulý týden dohodly na zmrazení produkce ropy na úrovních z letošního ledna. Podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů, což se ukazuje jako nereálné zejména v případě Íránu. Ten je po letech sankcí odhodlán těžbu razantně zvýšit. Analytici z banky Barclays se navíc domnívají, že ke zmrazení těžby ropy se nepřipojí ani Irák a Libye.

Ceny ropy tlačí dolů kromě vysokých dodávek na trh také obavy ohledně poptávky v Číně, která se potýká se zpomalováním hospodářského růstu. Čína je po Spojených státech druhým největším spotřebitelem ropy na světě. Její podíl na globální spotřebě této strategicky důležité suroviny se pohybuje kolem 12 procent.

Levná ropa je sice přínosem pro spotřebitele i řadu podniků, přináší však problémy těžařským zemím, například Rusku. Komplikuje rovněž situaci centrální bankám, které v posledních letech zápasí s nízkou inflací, píše The Wall Street Journal.

Newsletter