Dolar navyšuje ranní ztráty. Dolarový index prolomil hranici 90,5 bodu, euro proti dolaru zpevnilo nad 1,2140 EURUSD. Měny střední a východní Evropy profitovaly z tržního sentimentu naladěného k ochotě riskovat. Koruna se posunula k hranici 26,12 za euro, aktuálně ale zisky smazala a je jediná z regionu v mírné ztrátě.

WSJ: Trump se ostrému střetu zájmů nevyhne

Vítěz amerických prezidentských voleb Donald Trump naznačuje, že nehodlá přerušit vztahy se svým obchodním impériem, jak v předvolební kampani sliboval. Napsal to americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Od voleb se Trump setkal s několika svými zahraničními obchodními partnery, přestože slíbil, že svůj byznys předá dětem.

Trump v úterním rozhovoru s novináři prohlásil, že právo je zcela na jeho straně, a konstatoval, že „prezident se nemůže dostat do střetu zájmů“. Podle amerických zákonů jsou prezident a viceprezident vyjmuti z platnosti zákona, který zakazuje, aby členové americké exekutivy využívali své veřejné funkce k vlastnímu obohacení, uvedl americký list.

The Wall Street Journal cituje právníka Richarda Paintera, že i když se Trump bude pohybovat v mezích zákona, pokud své aktivity neomezí, bude střet zájmů „nekonečný“.

Trump během kampaně veřejnost několikrát ujistil, že od úřadování v Bílém domě své obchody zcela oddělí. „Udělám cokoli, aby lidé byli spokojeni. Je to velmi snadné,“ řekl v létě novinářům. Prezidentův mluvčí Jason Miller se ale v úterý vyjádřil neurčitě. „Jakmile právníci ty záležitosti projdou a v kontaktu se všemi zainteresovanými stranami dojdou k závěru, vyjdeme s tím ven,“ uvedl Miller.

Trump má v rámci svého hotelového byznysu licenční smlouvy se zahraničními podnikateli, kteří mají nejen své vlastní obchodní zájmy, ale i politický vliv. Z 29 zemí, s jejichž lídry Trump po zvolení hovořil, má newyorský magnát obchodní zájmy v osmi, například v Ázerbájdžánu nebo Turecku. Krátce po volebním vítězství Trump jednal s obchodními partnery z Indie, napsal WSJ.

Americký list prezentuje názor etického poradce bývalých republikánských prezidentů Jana Barana, že proti směšování politických a obchodních zájmů Donalda Trumpa prakticky nelze právně zakročit. Lze ale prý uplatnit protikorupční zákony, pokud se ovšem podobný čin podaří prokázat. Právník Painter soudí, že lze využít ústavní omezení, které Trumpovým podnikům znemožní inkasovat peníze od zahraničních činitelů, například při platbách za ubytování v hotelích.

Newsletter