Dolar dál čerpá z rostoucích výnosů, které podpořila nejen nad očekávání lepší data z trhu práce, tak i schválení fiskálního balíčku o velikosti 1,9 bil. USD v Senátu USA. Americký desetiletý státní dluhopis prolomil hranici 1,6 %. Oslabující euro proti dolaru stahuje měny regionu. Koruna oslabila nad hranici 26,40 za euro.

WSJ: Ukrajina je blízko šeškrtání dluhu o pětinu

Ukrajina a skupina jejích největších věřitelů jsou blízko dohody o restrukturalizaci dluhu, která bude zahrnovat i seškrtání dluhu v celkovém objemu 19 miliard USD (445 miliard Kč) o 20 procent. Uvedl to dnes list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na informované zdroje.

Jednání se táhnou již více než pět měsíců. Zadrhla se na tom, zda by měla být seškrtána i jistina a v jaké výši. Investoři byli proti snížení hodnoty dluhopisů a navrhovali pouze prodloužení splatnosti, zatímco Ukrajina chtěla snížení hodnoty dluhu o 40 procent. Podle zdrojů by předběžná dohoda mohla být oznámena ještě tento týden.

Ukrajinské ministerstvo financí odmítlo komentovat detaily zprávy. „Žádna dohoda ještě nebyla dokončena a všechny možnosti zůstávají otevřené,“ řekl zástupce ministerstva. Informace nepotvrdili ani majitelé dluhopisů.

Nicméně trhy již delší dobu spekulují, že obě strany by se mohly shodnout na seškrtání dluhu o 20 procent.

Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že výbor věřitelů chce usnadnit dokončení dohody, protože si uvědomuje, že Ukrajina čelí velmi zvláštním okolnostem. „Jejich postoj je jasný: nikdy nevěřili, že seškrtání dluhu je nebytné, ale navzdory tomu, kvůli dokončení dohody, učinili velmi významné ústupky,“ řekl zdroj.

Ukrajina se následkem špatného hospodaření a konfliktu se separatisty na východě země pohybuje na pokraji státního bankrotu. Restrukturalizací zahraničního dluhu státu a státních organizací chce Kyjev ušetřit do roku 2018 více než 15 miliard dolarů. Restrukturalizace je součástí záchranného programu v objemu 40 miliard dolarů, na němž se země letos dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Newsletter