Dubnová data z amerického trhu práce výrazně podstřelila konsensus. Americké výnosy klesají, dolar oslabuje, eurodolarové futures posouvají plný hike Fedu do poloviny roku 2023, technologické tituly rostou. Dopady amerických dat na měny regionu jsou mírné. Koruna se obchoduje mírně pod 25,70 za euro.

WTO snížila odhad růstu globálního obchodu na letošní rok

Světová obchodní organizace (WTO) dnes snížila prognózu růstu globálního obchodu na letošní i příští rok. Podle nejnovějšího odhadu se má objem obchodu letos zvýšit o 1,7 procenta místo doposud uváděných 2,8 procenta. Je to přitom poprvé za 15 let, kdy mezinárodní obchod poroste mnohem pomaleji, než globální ekonomika, uvedla agentura Reuters.

Zhoršení prognózy odráží hlavně zpomalení růstu v Číně a Brazílii, ale i zpomalení dovozu do Spojených států.

V příštím roce se má obchod zvýšit o 1,8-3,1 procenta. V předchozí, dubnové prognóze WTO čekala zvýšení obchodu o 3,6 procenta.

WTO v posledních letech odhady růstu snižovala, její prognózy ekonomického oživení se ukazovaly jako příliš optimistické. Globální obchod v letošním roce poroste o méně než tři procenta již pátým rokem za sebou, což je nejdelší takové období od 80. let.

V posledních třech desetiletích globální obchod rostl dvakrát rychleji než hrubý domácí produkt (HDP) světa. V roce 2009 globální obchod kvůli finanční krizi prudce klesl a znovu se začal zotavovat až v roce 2010. Od té doby roste jen velmi pomalu a loni poprvé od krize jeho hodnota klesla, i když je to zejména důsledkem růstu dolaru a propadu cen komodit.

Podle posledního odhadu Mezinárodního měnového fondu (MMF) má globální ekonomika letos vykázat růst o 3,1 procenta. Na příští rok se však očekává zrychlení tempa růstu na 3,4 procenta.

Newsletter