Dolarový index smazal dopolední ztráty. Euro proti dolaru oslabuje k 1,1850 EURUSD. Koruna a polský zlotý si drží zisky. Česká měna prolomila 26,25 za euro.

WTO zhoršila prognózu světového obchodu

Světová obchodní organizace (WTO) zhoršila odhad růstu světového obchodu pro tento i příští rok. Globální obchodní výměna zboží se podle nové prognózy letos zvýší o 2,8 procenta a v příštím roce o 3,9 procenta. Ve své předchozí zprávě z dubna WTO předpovídala na letošní rok vzestup o 3,3 procenta a na příští o čtyři.

Organizace horší výhled vysvětluje řadou faktorů, které se v letošním prvním pololetí promítly do světové ekonomiky. Je to například klesající poptávka po dováženém zboží v Číně a v Brazílii, ale také výrazný pokles cen ropy.

Zvýšená kolísavost na finančních trzích, nejistota kvůli možnému zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech a rozporuplná ekonomická data z poslední doby pak zkalily vyhlídky na letošní druhé pololetí i na období následující.

Pokud se nejnovější prognózy naplní, bude letošek čtvrtým rokem v řadě, kdy roční tempo růstu klesne pod tři procenta, uvedla WTO v dnešní zprávě.

Newsletter