Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

WTO zhoršila prognózu světového obchodu

Světová obchodní organizace (WTO) zhoršila odhad růstu světového obchodu pro tento i příští rok. Globální obchodní výměna zboží se podle nové prognózy letos zvýší o 2,8 procenta a v příštím roce o 3,9 procenta. Ve své předchozí zprávě z dubna WTO předpovídala na letošní rok vzestup o 3,3 procenta a na příští o čtyři.

Organizace horší výhled vysvětluje řadou faktorů, které se v letošním prvním pololetí promítly do světové ekonomiky. Je to například klesající poptávka po dováženém zboží v Číně a v Brazílii, ale také výrazný pokles cen ropy.

Zvýšená kolísavost na finančních trzích, nejistota kvůli možnému zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech a rozporuplná ekonomická data z poslední doby pak zkalily vyhlídky na letošní druhé pololetí i na období následující.

Pokud se nejnovější prognózy naplní, bude letošek čtvrtým rokem v řadě, kdy roční tempo růstu klesne pod tři procenta, uvedla WTO v dnešní zprávě.

Newsletter