Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Yellenová neví o kontaktech mezi svou kolegyní a Clintonovou

Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová dnes ve Sněmovně reprezentantů popřela, že ví o kontaktech mezi demokratickou prezidentskou kandidátkou Hillary Clintonovou a členkou užšího vedení Fedu Lael Brainardovou. Ta je podle médií a analytiků jedním z předních kandidátů do čela ministerstva financí v případě, že Clintonová vyhraje listopadové prezidentské volby.

Yellenová v dnešním vystoupení před sněmovním výborem pro finanční služby odpověděla záporně na otázku republikána Scotta Garretta, zda něco ví o kontaktu mezi Brainardovou a Clintonovou. „O tom absolutně nic nevím,“ řekla Yellenová.

Brainardová byla v 90. letech jedním z hospodářských poradců prezidenta Billa Clintona. Nynější prezident Barack Obama ji nejprve jmenoval do čela zahraničního odboru ministerstva financí a v roce 2014 ji dosadil do užšího vedení Fedu. Brainardová je od té doby přední zastánkyní udržování krajně uvolněné měnové politiky a co nejnižších úrokových sazeb, které podporují hospodářský růst.

„Fed má nepřijatelně důvěrný vztah jak s Obamovou administrativou, tak s vyššími místy Demokratické strany,“ řekl Garrett. Fed se v rámci ostré předvolební kampaně stává terčem obvinění, že není nezávislý, protože jeho kroky ovlivňují politické úvahy a motivy.

Republikánský kandidát Donald Trump v poslední době několikrát vyjádřil obavy, že po volbách začne Fed, pokud bude zvolen on, sazby razantně zvyšovat, což srazí ekonomiku na kolena. V pondělní televizní debatě řekl, že Fed udržuje nízké sazby, aby podpořil současnou vládu. Yellenová dnes prohlásila, že politika v rozhodování Fedu nikdy roli nehraje.

Fed minulý týden podle očekávání nechal své úrokové sazby beze změny. Naposledy základní sazbu zvýšil z rekordního minima 0-0,25 procenta loni v prosinci a většina analytiků čeká další takový krok až v prosinci tohoto roku, tedy po volbách.

Brainardová na sebe připoutala pozornost po zjištění, že na účet kampaně demokratické kandidátky darovala od listopadu do ledna celkem 750 dolarů (asi 18.000 Kč). Ze strany člena úzkého vedení vlivného nezávislého orgánu jde o nezvyklý krok, podle mluvčího Fedu to ale žádná pravidla neporušuje. Členové Fedu se pouze nesmějí zapojovat do stranických politických aktivit.

Někteří republikánští zákonodárci už loni poukazovali na to, že Yellenová Fed politizuje tím, že se nezvykle často stýká s činiteli Obamovy vlády, demokraty a levicovými politickými aktivisty. Yellenová to popřela. Podle předsedy sněmovního výboru pro finanční služby Jeba Hensarlinga jsou finanční dary Brainardové pro Clintonovou „dalším důkazem toho, že největší hrozbou pro nezávislost měnové politiky Fedu jsou jeho důvěrné svazky s výkonnou mocí“.

Newsletter