Yum prodává podíl v čínské divizi za 460 milionů USD

Americká společnost Yum Brands prodá podíl v čínské divizi Yum China za 460 milionů USD (11,1 miliardy Kč) investičnímu fondu Primavera Capital a čínské Ant Financial Services Group, dceřiné firmě společnosti Alibaba Group. Yum Brands ve světě vlastí řetězce restaurací rychlého občerstvení KFC, Taco Bell a Pizza Hut, nyní dokončuje oddělení čínské divize Yum China do samostatné společnosti.

Oddělení divize Yum China by mělo být dokončeno 31. října. Od 1. listopadu se s akciemi firmy začne obchodovat na burze v New Yorku, uvedla dnes firma. Podle agentury Reuters by investoři měli v nové firmě vlastnit podíl 4,3 až 5,9 procenta, v závislosti na vývoji cen akcií v prvních až dvou měsících obchodování.

Primavera je soukromý investiční fond založený bývalým bankéřem Goldman Sachs a zaměřuje se na Čínu. Ant Financial provozuje mobilní platební platformu Alipay a rozšiřuje své podnikání v Číně do oblasti restaurací.

Podnikání společnosti Yum Brands v Číně se v posledních letech potýká s problémy. Firmu negativně ovlivnil skandál jednoho z menších dodavatelů masa a rozšíření ptačí chřipky. Yum je sice stále největším řetězcem rychlého občerstvení v Číně, ztrácí však půdu pod nohama v konkurenci s firmou McDonald‘s. Společnost se proto loni po tlaku jednoho z největších investorů, fondu Corvex Management, rozhodla oddělit své čínské podnikání do samostatné firmy.

Yum má v Číně více než 7000 restaurací KFC a Pizza Hut. Čína je pro firmu důležitým trhem, na celkových příjmech se podílí zhruba polovinou. Je to proto, že firma restaurace v Číně vlastní, zatímco v dalších zemích, včetně USA, je většinou provozuje formou franšízy.

Newsletter