Dolar před dnešním zasedáním Fedu navyšuje zisky a proti euru se posouvá zpět pod hranici 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb podpořil korunu. Kurz zpevnil pod 25,65 za euro.

Z Antalye přiletěli čeští turisté, u moře byl podle nich klid

Na pražském letišti Václava Havla přistálo dnes po 11:00 letadlo z turecké Antalye s desítkami českých turistů, kteří v tomto přímořském letovisku končili svou dovolenou v době neúspěšného pokusu o vojenský převrat. Jsou v pořádku, na pobřeží i v ulicích tureckých měst byl podle nich klid, žádné krizové či mimořádné situace nezaregistrovali. Novinářům po příletu řekli, že si nevšimli ani vyšších bezpečnostních opatření. Všichni nicméně měli radost, že už jsou doma. Shodli se i na tom, že příště by si cestu do Turecka zřejmě rozmysleli.

Oslovení turisté byli spokojeni s přístupem cestovních kanceláři, informací o situaci měli prý dost. Boje mezi armádními vzbouřenci a vládními složkami se odehrály především v metropoli Ankaře a v Istanbulu.

Češi se vrátili letadlem společností Travel Service a ČSA, který dnes časně ráno do Antalye odvezl více než stovku lidí. Ministerstvo zahraničí v noci vyzvalo české občany, aby kvůli pokusu o puč do Turecka necestovaly, podle cestovních kanceláří je nyní na odpovědnosti každého cestujícího, zda do letadla nastoupí. Situací českých občanů se bude odpoledne zabývat krizový štáb na ministerstvu zahraničí. Letecké spojení mezi Istanbulem a Prahou je přerušeno kvůli uzavření vzdušného prostoru nad městem, znovu se má otevřít až večer.

Turecké vládní úřady už oznámily, že pokus o převrat překazily. Turecký premiér Binali Yildirim uvedl, že akce části armády si vyžádal 161 mrtvých a 1440 zraněných. Zadrženo bylo 2839 vojáků. Situace v zemi je podle něj pod kontrolou.

Newsletter