Euro je proti dolaru v zisku. Kurz se na vlně dobrého výsledku Ifo indexu a komentářů guvernérky ECB Lagarde posunul nad hranici 1,0600 EURUSD. Procyklické měny jsou v zisku. Posilují i měny regionu. Koruna se obchoduje pod 24,60 za euro.

Z Harvardu na česko-slovenskou startupovou scénu: BuiltMind automatizuje cenotvorbu developerských projektů. Na rozjezd získává investici od Nation 1

Zastaralá data, nedostatečný přehled o konkurenci a tím i nepřesné odhady patří mezi hlavní problémy při cenotvorbě developerských projektů. To chce změnit česko-slovenský startup BuiltMind, který vytvořil platformu na jejich co nejobjektivnější naceňování. Využívá k tomu veřejně dostupná data od jednotlivých developerských společností na trhu, vývoj cen nemovitostí a parcel v průběhu času i informace zveřejněné v médiích. Za firmou stojí Martin Decký a Peter Kanoš, kteří do ní přinesli znalosti ze studií na Harvardu a ČVUT i zkušenosti z byznysového bootcampu na prestižní americké univerzitě MIT. K rozjezdu startupu pomohla akcelerační investice 200 tisíc eur (přes 5 milionů korun) od českého venture kapitálového fondu Nation 1. Ten také přislíbil participaci v seedovém kole pro zahraniční expanzi.

„Jeden z největších problémů v segmentu real-estate je správně nacenit hodnotu nemovitosti ve chvíli, kdy ji chce developerská společnost prodat. Doposud tento proces obvykle developeři dělali manuálně, takže zdlouhavě a často i nepřesně. V důsledku mohli zbytečně přicházet o peníze,“ poukazuje na nedostatek Martin Decký, CEO a spoluzakladatel startupu BuiltMind, který se specializuje na rezidenční segment. Jeho platforma řeší situaci automatizací celého procesu. Na základě podkladů od klienta i aktuálních tržních dat pak dokáže vypočítat co nejobjektivnější nacenění projektu.

Data BuiltMind získává z nejrůznějších zdrojů na trhu, jako jsou veřejně dostupné ceníky a informace o prodejích. Tyto pak očišťuje od zastaralých a nerelevantních dat. Současně řeší zásadní problém v real-estate segmentu, kdy developeři nemají aktuální přehled o tom, jak si stojí jejich konkurence. „Firmy se běžně o vývoji projektů konkurence dozvídají s několikatýdenním zpožděním, například z doslechu nebo médií. Data proto získáváme také z článků a doplňujeme je o komplexnější přehled zahrnující makroekonomiku, nezaměstnanost a podobně. Díky tomu dokážeme reflektovat i změny cen nemovitostí a parcel v čase,vysvětluje Decký. Pokud by developeři tyto aspekty při cenotvorbě nezohlednili, připravili by se podle odhadů BuiltMind o 8 až 10 procent potenciálních zisků.

Expertiza z ČVUT, Harvardu a MIT

S myšlenkou na založení startupu přišel Martin Decký již při svých studiích architektury. Ještě na škole rozjel vlastní firmu, aby se dostal více do světa podnikání a byznysu. Postupně však začal zjišťovat, že jej architektura nenaplňuje: „Při škálování společnosti poskytující služby v určitém bodě narazíte na bariéry pomalejšího růstu. Je na osobním zvážení, jestli vám to vyhovuje, nebo máte vyšší ambice. V takovém případě vás to začne táhnout k produktovým startupům.“ Při hledání alternativ našel, že je v takových případech běžný přechod do světa nemovitostí. Proto se rozhodl najít nejlepší studijní program na světě, mezi nimiž byla i prestižní americká škola Harvard. „Od začátku jsem plánoval studium v Londýně a na Harvard jsem se přihlásil spíše s přesvědčením, že za přihlášku nic nedám. Když jsem ale byl na školu přijat, byl jsem za tu příležitost nepopsatelně vděčný. Harvard mi otevřel neskutečné možnosti a položil základ pro BuiltMind i potenciál v budoucnu expandovat do USA,“ svěřil se Decký. Ten také ve dvaceti třech letech jako jeden ze dvou Slováků v historii absolvoval podnikatelský bootcamp na americké univerzitě Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Ideálního partnera pro rozjezd BuiltMind našel Decký ve spolužákovi z ČVUT Peteru Kanošovi. Peter studoval Fakultu informačních technologií na ČVUT se zaměřením na datovou vědu. „Už během studia jsem pracoval v korporátech na různých developerských pozicích. Později jsem si zkusil i startupové prostředí a následně pozici analytika, kde jsem zjistil, že komunikace s byznysem a prostředí startupů mi vyhovuje více. Nápadů na rozjezd byznysu jsme s Martinem měli více, největší potenciál jsme ale viděli právě v BuiltMind. A když získal trakci i u zákazníků, rozhodli jsme se do toho jít naplno a společně,“ vzpomíná Peter Kanoš, který ve startupu působí jako CTO.

Potenciál za oceán

Ačkoliv startup vznikl teprve v lednu 2021, dokázal již během několika prvních měsíců přivést první platící klienty z odvětví nemovitostí. V září pak získal akcelerační investici 200 tisíc eur (přes pět milionů korun) od českého venture kapitálového fondu Nation 1. „Velkou výhodou zakladatelů BuiltMind je jejich americký mindset, na kterém od začátku celou firmu staví. Už v počátku naší spolupráce jsme se shodli, že pro další růst bude mít smysl hledat investory na západě. Martin s Peterem mají nejen potenciál, ale i přístup k byznysu a důležité kontakty. A to jim díky velikosti zámořského trhu dává zásadní výhodu,“ komentuje Anna Richtrová z Nation 1.

Nyní startup připravuje zahraniční expanzi. K té má od Nation 1 přislíbenou participaci až 700 tisíc eur (téměř 18 milionů korun) v případě seedového investičního kola se zahraničním investorem. „Už jsme se začali bavit s potenciálními klienty ve Spojených státech i Velké Británii, prvním krokem pro každou novou zemi je však získání dostatečného množství tržních dat,“ prozradil Peter Kanoš, CTO a spoluzakladatel z BuiltMind. Aktuálně má firma čtyři pracovníky, současně s byznysem ale roste i její chuť a potenciál pro spolupráci s dalšími vývojáři a developery. Nyní startup hledá nové kolegy na full-time pozice senior Python developer, junior Python developer a operations manager, na částečný úvazek pak frontend developera a produktového manažera.

Více o Nation 1

Investor, akcelerátor i sehraný tým profesionálů, kteří nejdou pro dobrou radu daleko: to je Nation 1, venture kapitálový fond se zaměřením na preseedová a seedová kola investic do startupů. Za jeho vznikem stojí trojice Marek Moravec, Jaroslav Trojan a Petra W. Končelíková, kteří do fondu dohromady vložili 1 milion eur a prostřednictvím financování i sdílení mnohaletých zkušeností podávají pomocnou ruku startupům v raných fázích vývoje. Pro startupy s globální vizí má fond v seedových fázích připravené částky až 1,5 milionu eur. V následujících deseti letech plánuje Nation 1 investovat 35 milionů eur do zhruba 40 firem na území Česka a pomoci jim tak s mezinárodní expanzí.

Newsletter