Za čtyři měsíce do registru smluv zamířily kontrakty za 612 mld.

Za první čtyři měsíce fungování centrálního registru smluv v něm zveřejnilo kontrakty přes 3000 úřadů a podniků. Počet zveřejněných dokumentů přesáhl stotisícovou hranici a celková hodnota smluv je více než 612 miliard korun. ČTK to dnes sdělila iniciativa Rekonstrukce státu. Zveřejňování smluv podle ní zatím ignorují téměř všechny justiční orgány.

Nejvíce smluv, skoro šest a půl tisíce, zatím v registru zveřejnil Úřad práce ČR. Druhá Česká pošta do registru zanesla 5245 kontraktů.

Počet zveřejňovaných smluv každý měsíc stoupá. „V srpnu bylo zveřejněno těsně přes 30.000 smluv, v září již více než 36.000, v říjnu se počet zveřejněných smluv blíží 40.000,“ uvedl Václav Zeman z Rekonstrukce státu. Smlouvy do registru podle něj začínají vkládat i ty subjekty, které proti zveřejňování smluv opakovaně vystupovaly.

Určitou část kontraktů zveřejňuje 28 z 30 největších podniků ve vlastnictví státu. Podle Rekonstrukce státu ale státní podniky pokračují v praxi, kdy u zveřejněných smluv téměř nikdy neuvádějí cenu kontraktu.

„Smutným zjištěním je, že uveřejňování smluv zatím ignoruje většina justičních orgánů,“ sdělil Zeman. Krajský soud v Praze ani většina okresních soudů zatím podle Rekonstrukce státu nezveřejnila v registru ani jednu smlouvu, nebo jen naprosté minimum.

Registr smluv byl spuštěn letos 1. července. Všechny smlouvy s plněním nad 50.000 korun bez DPH do něj musí vkládat státní, krajské a obecní úřady či firmy i Česká televize nebo Český rozhlas a veřejné vysoké školy.

Newsletter