Za kolik ČNB bránila korunu? Dozvíme se dnes

Česká národní banka dnes bude v rámci údajů o devizových rezervách ke konci srpna a saldu devizových obchodů ke konci července informovat i o objemu devizových intervencí, které uskutečnila v průběhu července.

 Hlavní ekonom ING Jakub Seidler minulý týden uvedl, že z jeho výpočtů vychází, že centrální banka v červenci provedla intervence za zhruba 20 miliard korun a v srpnu za zhruba 90 miliard korun.

Ekonom: ČNB už na obranu kurzu koruny vydala 110 miliard korun

ČNB na dotazy, zda intervenuje na mezibankovním devizovém trhu, standardně neodpovídá. V červenci ovšem sama uvedla, že v pátek 17. července byla na trhu poprvé od listopadu 2013 aktivní. V listopadu 2013 ČNB během několika dní nakoupila devizy za zhruba 200 miliard korun a měna skokově oslabila z 25,79 Kč/EUR na 26,98 Kč/EUR a v dalších dnech nad 27 korun. Poté kurz nad 27 korunami za euro držel trh.

V neděli přitom guvernér ČNB Miroslav Singer zopakoval, že centrální banka bude držet kurz koruny nad hranicí 27 Kč/EUR nejméně do druhé poloviny příštího roku. Viceguvernér ČNB Miroslav Tomšík pak minulý týden dokonce uvedl, že ČNB může udržovat uvolněnou měnovou politiku, tedy i režim devizových intervencí, déle, než předpokládá její srpnová prognóza vývoje ekonomiky. Důvodem může být snížení očekávaného růstu Číny a jiných rozvíjejících se zemí a s tím spojený pokles cen ropy i dalších komodit. Prognóza ČNB počítá s používáním kurzu jako nástroje měnové politiky až do konce roku 2016.

Newsletter