Za lístek do kina dají Češi letos v průměru 130 Kč

Návštěva kina vyjde českého diváka v průměru na 130 korun, je to o osm korun víc než je celosvětový průměr. V následujících třech letech by cena vstupenky do biografu v Česku měla růst okolo tří procent ročně. Nejdráž vyjde návštěva kina ve Švýcarsku, nejlevněji v Pákistánu. Vyplývá to ze studie společnosti PwC Global Entertainment & Media Outlook 2016 – 2020.

Příští rok podle studie v Česku cena vstupenky v průměru stoupne na 134 korun. „Jde však o průměrnou částku a rozdíl cen mezi malým lokálním kinem a moderním multiplexem s nejnovějšími technologiemi může být v řádu stokorun,“ upozorňuje zpráva.

„Rostoucí příjmy domácností by mohly být dobrou zprávou pro provozovatele kin. Spotřebitelé mají však stále více možností zábavy, za kterou mohou utrácet. Nabídka filmů na internetu je nepřeberná a za zlomek ceny lístku do kina,“ uvedla specialistka na zábavní průmysl a média PwC ČR Monika Šilleová. Kina tak podle ní musí neustále investovat do nových technologií a lákadel pro návštěvníky.

Vůbec nejvíce letos zaplatí návštěvníci kin ve Švýcarsku, a to v přepočtu 459 korun. Vysoká cena je dána jednak celkově vysokou cenovou hladinou Švýcarska proti jiným zemím, ale také posílením švýcarského franku. Naopak nejméně za návštěvu kina zaplatí obyvatelé Pákistánu, a to 11 korun.

Celosvětově stojí lístek do kina v průměru 122 korun. V následujících čtyřech letech podle studie jeho cena poroste o zhruba procento ročně. „Více porostou ceny lístků v rychle rostoucích trzích Jižní Ameriky či Indie, a to přibližně o čtyři procenta, v Číně by to měla být přibližně dvě procenta,“ dodala Šilleová.

Návštěvnost českých kin loni vzrostla o 12 procent na 12,96 milionu diváků. Tržby kin podle údajů Unie filmových distributorů dosáhly rekordních téměř 1,7 miliardy korun, což byl meziročně nárůst o 14 procent.

Cena vstupenky ve vybraných zemích v Kč

Švýcarsko 459
Austrálie 270
Japonsko 269
Velká Británie 267
Německo 214
USA 213
Španělsko 175
Itálie 169
Maďarsko 148
Čína 142
Česká republika 130
Polsko 123
Rusko 102

zdroj: PwC

Newsletter