Za Vatileaks 2 má jít do vězení jen španělský kněz

 Vatikánský soud zprostil obžaloby dva italské novináře, kteří napsali o údajné zpronevěře ve Vatikánu. Španělský kněz Lucio Ángel Vallejo Balda, jenž novinářů k údajům z Vatikánu umožnil přístup, dostal trest 18 měsíců vězení. Zproštěn obžaloby byl i Baldův tajemník Nicola Maio, zatímco Italka Francesca Chaouquiová dostala podmíněný trest desetiměsíčního vězení. O nepravomocném rozsudku informovala agentura ANSA.

Novináři Gianluigi Nuzzi a Emiliano Fittipaldi byli osvobozeni, neboť soud konstatoval, že vatikánské jurisdikci je nepřísluší soudit. Soudce rovněž uvedl, že výrok potvrzuje „hluboce zakořeněnou a božským právem garantovanou svobodu vyjadřování a svobodu tisku ve vatikánském právním systému“.

Ostře sledovaná kauza zvaná Vatileaks 2 propukla loni na podzim kvůli Nuzziho knize Via Crucis (Křížová cesta) a Fittipaldiho svazku Avarizia (Chamtivost), které se po vydání staly bestsellery. Autoři v nich píší o plýtvání, zneužívání a nadměrných výdajích vatikánských úředníků. Jako příklady v nich uvádějí zbytečně velké a luxusní nemovitosti, které si někteří z nich pořídili.

Obžaloba vinila v procesu kolem Vatileaks 2, který začal loni koncem listopadu, dva členy zvláštní papežské komise – kněze Valleja Baldu a Italku Chaouquiovou a Baldova tajemníka z kriminálního spiknutí za účelem vynesení důvěrných dokumentů.

Vallejo a Chaouquiová byl zatčeni loni začátkem listopadu, Italka byla záhy propuštěna mimo jiné proto, že byla těhotná (syn Pietro se jí narodil letos v polovině června). Oba působili ve zvláštní komisi, kterou v létě 2013 zřídil papež František k prošetření účtů Vatikánu a předložení návrhů na reformu řízení vatikánských financí.

Vallejo, který před soudem přiznal, že Nuzzimu dal přístupová hesla k tajným dokumentům, strávil za mřížemi či v domácím vězení osm měsíců. Podle španělského deníku ABC je pravděpodobné, že mu bude zbytek trestu prominut.

Kauza je v krátké době už druhým případem úniku citlivých informací z Vatikánu. V první aféře Vatileaks byl za předchozího papeže Benedikta XVI. v roce 2012 za vynesení důvěrných dokumentů odsouzen papežův komorník Paolo Gabriele. Média díky němu psala například o sporech některých hodnostářů a o detailech fungování nejvyšších pater katolické církve. Gabriele byl odsouzen k 18 měsícům vězení, krátce po nástupu trestu ho ale navštívil za mřížemi papež Benedikt XVI. a udělil mu milost.

Newsletter