Za zájezdy do evropských destinací si turisté v létě připlatí

Ceny last minute zájezdů do nejžádanějších evropských destinací ve Středomoří budou v letní sezóně v průměru o pět až 15 procent vyšší než loni. Týká se to hlavně Španělska, Itálie a Bulharska. Naopak dovolené v Turecku, Tunisku či na některých řeckých ostrovech vyjdou zhruba o desetinu levněji a budou tak nejdostupnější za poslední roky. Vyplývá to z dnešních údajů cestovních kancelářích.

Například podle CK Blue Style průměrně nejvíce zatím zdražily zájezdy prodávané na začátek sezóny do Itálie o 9,5 procenta a do Bulharska a na Mallorku o osm procent meziročně.

Nejen Češi letos výrazně preferují na dovolenou „bezpečné“ destinace v Evropě. „Je nutné si uvědomit, že cena zájezdů je velmi závislá na celkové světové či evropské poptávce po dané destinaci a nejen na zájmu českých turistů. Zvýšenou poptávku o tyto země projevují totiž turisté z Německa, Anglie, Ruska, Polska a mnoha dalších zemí,“ uvedl marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný. V průměru lze podle očekávat u destinací jako jsou Bulharsko či Španělsko nárůst cen okolo pěti procent.

Čedok již od 1. května zvýšil ceny letních zájezdů v některých termínech v průměru o čtyři procenta. Zdůvodnil to tím, že hotely v řadě evropských destinací u Středozemního moře kvůli naplněnosti kapacit výrazně zdražily.

„U Španělska, Itálie a Bulharska jsou ceny vyšší v průměru o pět až 15 procent. Hoteliéři v těchto zemích si jsou velice dobře vědomi vyšší poptávky,“ potvrzuje mluvčí Blue Style František Vorel.

Nejvýrazněji naopak klesla cena dovolených do Turecka, v případě některých hotelů až o třetinu. „Do Tuniska a Egypta cestovní kanceláře pro letošek snížily ubytovací kapacity, proto nenabízí extrémní slevy,“ dodala výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

S nabídkou hotelů zahýbal i přesun ruských turistů z Turecka do jiných evropských zemí. „Uvědomíme-li si, že zhruba tři miliony Rusů, kteří loni mířili do Turecka, letos z rozhodnutí politiků pojedou jinam, lze očekávat enormní tlak na růst cen hotelů právě ve zmíněných destinacích – Řecku, Bulharsku či Španělsku,“ dodal Šatný.

U řady evropských destinací se zbývající volné kapacity na léto ztenčují a vybrané hotely a termíny ve Španělsku, Bulharsku, Itálii a na některých řeckých ostrovech se již doprodávají.

Změny cen last minute zájezdů na začátek letní sezóny mezi lety 2015 a 2016:

Země Meziroční změna ceny v pct
Turecko -11
Maroko -9,5
Tunisko -9,4
řecké ostrovy -8,1
Kos (Řecko) -7,1
Egypt -6,3
Rhodos (Řecko) -6,1
Samos (Řecko) -5,5
Mallorca 7,8
Bulharsko 8,1
Itálie 9,5

zdroj: CK Blue Style

Newsletter