Začal občanskoprávní spor mezi Erdoganem a německým satirikem

V Hamburku dnes začalo občanskoprávní řízení, které vede turecký prezident Recep Tayyip Erdogan proti německému satirikovi Janu Böhmermannovi. Erdogan žaluje Böhmermanna za urážku a domáhá se zákazu jeho textu, který tureckou hlavu státu kritizuje, zesměšňuje a uráží. Kontroverzní báseň z letošního března dále zhoršila již tak napjaté německo-turecké vztahy.

Zemský soud v Hamburku bude řešit, zda Böhmermann překročil hranice umělecké a názorové svobody a poškodil Erdoganova osobnostní práva, napsal web listu Die Zeit. Soud již v květnu předběžným opatřením zakázal satirikovi opakovat velké části básně.

Böhmermann na konci března ve veřejnoprávní televizi ZDF přednesl báseň, která obsahovala řadu vulgarismů a líčila tureckého prezidenta Erdogana jako člověka, který porušuje lidská práva, ale také jako někoho, kdo provozuje sex se zvířaty či sleduje dětské porno. Německý komik reagoval básní mimo jiné na případy porušování svobody slova a tisku v Turecku.

Erdogan požaduje i trestní stíhání Böhmermanna s využitím zatím ještě platného německého paragrafu o hanobení zahraničního majestátu. Německá prokuratura trestní stíhání satirika 4. října zastavila, Erdoganův právní zástupce ale proti rozhodnutí podal stížnost.

Newsletter