Začátek jednání členů a nečlenů OPEC se zpožďuje kvůli Rijádu

Představitelé 18 členských i nečlenských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) odpoledne obnoví jednání o plánu na zmrazení těžby. Vyhlídky na dosažení první dohody o koordinaci těžby za 15 let mezi členy a nečleny kartelu se však výrazně zhoršily kvůli nárůstu napětí mezi hlavními rivaly Saúdskou Arábií a Íránem, členy OPEC. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené s vývojem kolem schůzky v katarské metropoli Dauhá.

Všeobecně se čekalo, že země se na dnešním setkání rychle dohodnou a schválí zmrazení těžby na lednové úrovni. Zmrazení mělo platit do října, kdy se země měly znovu sejít v Rusku a rozhodnout o dalším postupu. Začátek schůzky byl však podle zdrojů odložen poté, co Saúdská Arábie, fakticky vedoucí země kartelu, účastníkům řekla, že trvá na tom, aby se zmrazením těžby souhlasili všichni členové OPEC, tedy i Írán, který dohodu odmítá a dnešního jednání se neúčastní.

„Problém je nyní takový, že je třeba přijít s něčím, co vyloučí Teherán, udělá šťastným Rijád a nepohněvá Moskvu,“ řekl agentuře Reuters vysoce postavený zdroj.

Analytici sice neočekávají, že by dohoda měla výraznější vliv na globální přetlak poptávky, bude však významným krokem pro ropné producenty. Pokud se země nedohodnou, bude to signalizovat obnovení boje o podíl na trhu mezi předními světovými producenty a pravděpodobně to zastaví nedávný růst cen ropy.

Newsletter