Dolar před dnešním zasedáním Fedu navyšuje zisky a proti euru se posouvá zpět pod hranici 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb podpořil korunu. Kurz zpevnil pod 25,65 za euro.

Začíná summit G20, po útocích v Paříži je mezi tématy terorismus

Atentáty v Paříži se zřejmě objeví mezi hlavními tématy na summitu velkých světových ekonomik G20, který dnes začíná v Turecku. K pátečním útokům, které si vyžádaly téměř 130 mrtvých, se přihlásilo hnutí Islámský stát. Turecký prezident Tayyip Erdogan vybídl světové lídry, aby boj proti terorismu zařadili mezi priority.

Skupina G20 se obvykle zaměřuje na problémy světové ekonomiky. Erdogan požaduje, aby lídři letos debatovali o konfliktu v Iráku a v Sýrii. Letovisko Antalya, kde se summit dnes a v pondělí koná, leží několik set kilometrů od syrské hranice.

„V boji proti terorismu se nyní nacházíme v bodě, kde slova končí,“ prohlásil Erdogan. Francouzský prezident François Hollande se summitu nezúčastní. Podle tureckých zdrojů ho zastoupí francouzští ministři financí a zahraničí.

Dorazit by naopak měl americký prezident Barack Obama a britský premiér David Cameron. Od soboty jsou na místě mimo jiné nejvyšší představitelé Číny, Brazílie či Jihoafrické republiky.

Skupina G20 zahrnuje mimo jiné Spojené státy, Rusko, Čínu, Austrálii, Indii a Indonésii.

Newsletter