Začíná všeobecná rozprava v OSN, Česko zastupuje Zeman

V New Yorku dnes začíná všeobecná rozprava 71. zasedání Valného shromáždění OSN, ve které za Českou republiku promluví prezident Miloš Zeman. Jeho středeční projev má být věnován problematice společného boje proti terorismu. Zasedání se zúčastní i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Zeman má dnes celý den vyhrazen na jednání Valného shromáždění. V budově OSN se ale také setká s generálním tajemníkem světové organizace Pan Ki-munem a večer se zúčastní recepce, kterou pořádá americký prezident Barack Obama.

Ve středu chce Zeman, stejně jako loni, mluvit o boji proti terorismu s důrazem na globální koordinaci tohoto boje. Upozornit hodlá na již několikaletou přípravu konvence OSN o terorismu a chce také apelovat na přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN o boji proti terorismu, ke kterému by měly být využity ozbrojené síly OSN jako protiteroristické jednotky.

Ve Spojených státech má Zeman také v plánu setkání s krajany a s učiteli česko-slovenské školy.

Zaorálek se při příležitosti zasedání Valného shromáždění setká dnes a ve středu se zástupci několika zemí, například Súdánu nebo Kosova.

Newsletter