Začínají se rýsovat požadavky pro volební rok 2017

Dva dny před krajskými a senátními volbami, 5. října, bude vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) rozhodovat o zvýšení minimální mzdy na 11.000 korun. Během měsíce kabinet již navýšil platy učitelům a ostatním zaměstnancům ve školství, zdravotníkům, úředníkům, policistům, vojákům, celníkům a dalším zaměstnancům státu. Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL také ohraničila věk pro odchod do důchodu a shodla se na valorizaci penzí na nejvyšší úrovni, které může dosáhnout bez souhlasu Parlamentu. Opozice vládu kritizuje za to, že jde vesměs o populistické kroky před volbami.

Předvolební kampaň letos kopírovala harmonogram skládání rozpočtu a také vývoj státní pokladny. Přes počáteční nesouhlas ministr financí Andrej Babiš (ANO) nakonec na tyto požadavky našel potřebné miliardy. Příští rok bude tlak na státní pokladnu možná ještě výraznější, protože sněmovní volby, které se budou konat, bývají považovány za důležitější. Navíc v nich budou obhajovat své posty Sobotka i Babiš.

Naposled Češi volili poslance 25. a 26. října 2013, v podobném termínu zřejmě prezident vyhlásí i příští hlasování. Přes ostré výroky na své koaliční partnery se lídři vládní stran shodují, že dovládnou v řádném termínu. Nestane-li se něco neočekávaného, kampaň znovu vyjde na období skládání státního rozpočtu.

První požadavky už se rýsují nyní. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) naznačila, že i příští rok by mohl kabinet důchody zvednout o 2,7 procenta. Od ledna 2018 by tak penzisté dostali více než v průměru 308 korun, o které si polepší od ledna 2007.

Školské odbory žádají, aby v letech 2018 až 2020 rostly učitelské platy o 15 procent ročně. Celkem by si to podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) vyžádalo 47 miliard navíc. Valachová chce usilovat o to, aby konkrétní částky byly zakotveny v předběžných plánech výdajů státu na další období. Sobotka v této souvislosti uvedl, že platy ve školství by měly růst nejrychleji, současně ale kabinet usiluje o rovnováhu růstu mezd. O své se tak zřejmě přihlásí i další profese, stejně jako letos.

O takzvaných výdajových rámcích se bude rozhodovat už na jaře jako letos, kdy vláda například rozhodla, že stát za děti, důchodce nebo nezaměstnané odvede příští rok na zdravotní pojištění o 3,6 miliardy korun víc než letos, aby mohly mimo jiné vzrůst platy. Nebo že přidá na vědu a výzkum.

Stále v jednání je také zřejmě požadavek ČSSD na převedení základních potravin do nižší sazby daně z přidané hodnoty (DPH) a související plán na snížení DPH u výčepního piva, jak ho prosazuje ministr Babiš.

Na pozadí ekonomického vývoje se bude odehrávat debata se zaměstnavateli. Sobotka avizoval, že je připraven jednat o navyšování minimální mzdy, jak si přejí odbory. Pro rok 2018 to má být nejméně dalších 500 korun. Nevyslyšen zatím zůstává požadavek na zrušení takzvané karenční doby, tedy tří dnů stonání, po které zaměstnanec nedostává nemocenskou.

Newsletter