Zájem Čechů o dovolenou v tuzemsku je letos vyšší

Zájem Čechů o dovolenou v tuzemsku je letos vyšší než v posledních letech, shodují se prodejci dovolených. Od zahraničních pobytů část lidí odrazují hlavně obavy z bezpečnosti v některých zemích a uprchlická krize. Hotelový portál Hotel.cz registruje letos na hlavní sezónu nárůst rezervací do tuzemských regionů o desítky procent. Nejvíce stoupla poptávka po ubytování v Královéhradeckém kraji – o 83 procent a v Jihomoravském kraji (o 80 pct).

„Za vysokým nárůstem poptávek po domácích dovolených může být opravdu změna nákupního chování zákazníku např. vlivem sílícího teroristického nebezpečí a problémům s uprchlíky v některých z oblíbených turistických destinacích,“ uvedl Milan Petr z Hotel.cz. Současně je podle něj možné, že minulé tropické léto přesvědčilo řadu Čechů, že letos za sluníčkem za hranice nevyrazí a svou dovolenou stráví v ČR.

Rostoucí poptávku po dovolených a pobytech v tuzemských regionech eviduje také Slevomat. „Za posledních 12 měsíců vidíme meziroční nárůst o 16 procent, přičemž teď, se začínající sezónou, poptávka eskaluje. Jen za duben prodeje tuzemských zájezdů a pobytů vzrostly meziročně o třetinu,“ dodala ředitelka Slevomatu Marie Chytilová.

Zatímco dříve podle ní patřily mezi nejžádanější lokality pro dovolenou Krkonoše a Lipno, v posledních letech se žebříček žádaných míst výrazně mění. Letos patří mezi nejvyhledávanější místa například Dětenice, Adršpach, Beskydy či Luhačovice.

Zájem o pronájem rekreačních chat letos vzrostl oproti loňsku o desetinu. Pro trávení své dovolené v tuzemsku si pronajímá rekreační objekty každý desátý Čech. „Jedním z důvodů vyššího zájmu je domácí prostředí a rovněž nízká cena. V nabídce pronajímaných domů stoupá kvalita. Chalupy s bazénem, na samotě a dostatkem ložnic jsou vyprodané za jakoukoliv cenu,“ uvedla výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Na vyhledávači slev Skrz.cz vzrostla meziročně poptávka po tuzemských pobytech o zhruba 15 procent. „Díky tomu je možné, že v některých frekventovaných oblastech a oblíbených hotelech či penzionech nebude v létě na poslední chvíli možné sehnat ubytování,“ dodal David Beška ze Skrz.cz. Ve srovnání s minulými roky se také zvýšila cena objednávky tuzemských pobytů. Zatímco dříve byly pobyty za několik tisíc korun spíše výjimkou, dnes Češi ty v ceně okolo čtyř až pěti tisíc korun kupují celkem běžně.

Češi v tuzemsku také více utrácí. Podle Slevomatu stoupla průměrná cena za pokoj pro dva a jednu noc meziročně o desetinu na 1572 Kč.

Newsletter