Zájem slovenských firem usadit se v daňových rájích vzrostl

Zájem slovenských firem usadit se v některém z daňových rájů ve třetím čtvrtletí po předchozím poklesu vzrostl, úrovně loňska však nedosáhl. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Bisnode Slovensko. Majitele v daňovém ráji mělo na Slovensku ke konci září 4630 podniků. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím to představuje nárůst o 29 firem, oproti závěru minulého roku je to ale o 1,5 procenta méně.

K obratu přispěl hlavně vyšší zájem o registraci majitelů firem na Kypru. „Nárůst může signalizovat i to, že Kypr coby člen Evropské unie po překonání bankovní krize láká ještě více firem. Ekonomicky je dnes prakticky zdravý,“ uvedl konzultant Bisnode Slovensko Milan Seliak.

Vlastnickou strukturu propojenou na daňový ráj využívá jen zlomek firem na Slovensku. Zmiňovaná statistika ovšem zahrnuje pouze přímého majitele slovenské firmy v daňovém ráji, nikoliv složitější vlastnické struktury.

Poradenská firma neočekává výraznější změnu ani po nedávno schváleném zákonu, podle kterého budou muset firmy obchodující se státem a samosprávou na Slovensku zpřístupnit svou vlastnickou strukturu. „Už dnes vidíme, že veřejných tendrů se účastní minimum podniků se sídlem v daňových rájích z hlediska první úrovně vlastnictví. Ty subjekty, které chtějí utajit majitele, do státních zakázek nepůjdou přímo, ale prostřednictvím subdodávek,“ uvedl Seliak.

Slovensko v minulosti zavedlo srážkovou daň s cílem omezit případy, kdy firmy posílají fiktivní platby do daňových rájů, aby na Slovensku platily nižší daně. Srážková daň ve výši 35 procent, což je více než sazba daně z příjmů podniků na Slovensku, se týká převodů peněz do zemí, s nimiž Bratislava nemá uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění nebo o výměně informací ohledně daní.

Newsletter