Dolarový index smazal dopolední ztráty. Euro proti dolaru oslabuje k 1,1850 EURUSD. Koruna a polský zlotý si drží zisky. Česká měna prolomila 26,25 za euro.

Zakázky německého průmyslu – po únorovém ochlazení znovu růst

Zakázky německých průmyslových podniků v březnu po únorovém poklesu znovu oživily, jejich růst však byl nižší, než se čekalo. Ke zvýšení zakázek přispěla hlavně domácí poptávka. Zpráva, kterou dnes zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství, naznačuje, že zpracovatelský sektor největší evropské ekonomiky na začátku roku rostl pouze mírným tempem.     

Celková hodnota nových zakázek se meziměsíčně zvýšila o 0,9 procenta po únorovém poklesu o 0,9 procenta. Analytici dotázaní agenturou Reuters v průměru odhadovali, že zakázky celkově vzrostou až o 1,5 procenta.     

Německý průmysl zasáhlo ochlazení zakázek mimo eurozónu

Domácí zakázky stouply o 4,3 procenta, zahraniční naopak o 1,6 procenta klesly. Důvodem byl propad zakázek ze zemí mimo eurozónu o čtyři procenta, zakázky ze zemí v eurozóně naopak vzrostly o 2,5 procenta.     

Zakázky na investiční zboží a polotovary se v březnu zvýšily. Naopak zakázky na spotřební zboží a zboží dlouhodobé spotřeby klesly o 2,2 procenta.     

Německá ekonomika, na níž je závislá i řada českých podniků, loni vzrostla o 1,6 procenta. V letošním roce německá vláda očekává růst hrubého domácího produktu o 1,5 procenta. 

Newsletter