Zákon o kontrole veřejných financí musí být znovu přepracován

Ministerstvo financí musí znovu přepracovat návrh zákona o kontrole veřejných financí. Legislativní rada vlády dnes projednávání této normy znovu přerušila, oznámil její předseda a ministr Jiří Dienstbier (ČSSD). Ministerstvo podle něj například nevyřešilo problém zdvojení kontrol, na čemž závisí osud rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ve vztahu ke krajům a obcím.

„Těch připomínek bylo 40 stran. Jedna z těch zásadních se týkala toho, že (návrh) nedostatečně reaguje na duplicity v kontrolních mechanismech, což je priorita vyplývající z koaliční smlouvy,“ řekl novinářům ministr.

Úřad Andreje Babiše (ANO) má podle nepsaných zvyklostí nyní dva měsíce na to, aby předlohu upravil a již potřetí předložil, uvedl ministr. Pokud by to neučinil, rada by musela doporučit vládě, aby předlohu zamítla, dodal.

Kvůli odstranění duplicitních kontrol ve veřejné správě nedávno zamítl Senát návrhy na rozšíření pravomocí NKÚ. Vadilo mu zejména to, že kontroloři z různých státních úřadů prověřují na obcích tutéž záležitost, mimo jiné ve vztahu k dotacím z prostředků EU, avšak často s rozdílnými výsledky.

Newsletter