Zákonem roku 2015 zvolili podnikatelé Registr smluv

V anketě Zákon roku 2015 o nejlepší legislativní počin v loňském roce zvítězila transparentnost nakládání s veřejnými prostředky (Registr smluv). V hlasování o tom rozhodlo 61 procent podnikatelů, firem a odborné veřejnosti, informovala ČTK advokátní kancelář Ambruz & Dark Deloitte Legal, která anketu pořádala. Letošního hlasování se zúčastnilo 273 zástupců z podnikatelského prostředí.

„Anketa potvrdila, že vedle daní podnikatele tradičně trápí nakládání s veřejnými prostředky. Hlavním důvodem, proč podnikatelé zvolili zákonem roku registr smluv, může být to, že sází na zveřejňování informací a angažovanost konkurentů a neziskového sektoru v odhalování nesrovnalostí,“ uvedl předseda nominační rady ankety a advokát Ambruz & Dark Deloitte Legal Tomáš Babáček.

Součástí letošního ročníku ankety byl i dotazník mezi podnikateli, podle něhož 86 procent zúčastněných považuje českou regulaci byznysu za nekoncepční a nahodilou. Nevychází podle nich ze stabilních strategií podporovaných širším společenským konsensem.

Stejný počet podnikatelů se domnívá, že regulace byznysu se mění zbytečně často a z hlediska načasování bez jakékoliv snahy zohledňovat podnikatelský provozní cyklus. Jen asi pětina si myslí, že podnikatelská regulace je přijímána transparentně, a že je řádně vysvětlována, doplnil Tomáš Babáček.

Zákon o nakládání s veřejnými prostředky počítá s tím, že stát, kraje, větší obce a další organizace budou mít povinnost od poloviny tohoto roku zveřejňovat smlouvy v centrálním internetovém registru. Po dalším roce začne platit pravidlo, podle něhož nezveřejněná smlouva nebude účinná. Pod normu budou spadat smlouvy s plněním nad 50.000 korun bez daně z přidané hodnoty.

Odborná veřejnost od ledna do konce února 2016 zasílala své tipy na Zákon roku. Následně začátkem března zasedla nominační rada a vybrala pětici těch, o kterých pak hlasovala veřejnost. Nominační rada složená z významných právníků a lidí z byznysu. Takzvaný paskvil roku se letos nevydával.

Cílem ankety je přispět k diskusi mezi českými podnikateli, politiky a odbornou veřejností o kvalitě právních předpisů. V loňském roce zvítězila novela zákona o zaměstnanosti a živnostenského zákona, která pro podnikatele zavedla měně administrativy a snížila minimální výši pokuty.

Newsletter