Žalobce trvá na nezákonném vydání licencí Saša-Sun a Zdeněk-Sun

Krajský soud v Brně se dnes znovu zabýval opětovným udělením licencí od Energetického regulačního úřadu (ERÚ) pro solární elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun na Chomutovsku. Žalobce z Nejvyššího státního zastupitelství Václav Kotas v závěrečné řeči trval na tom, že jejich vydání bylo nezákonné. Podle právníka ERÚ Jaroslava Moravce bylo vše podle zákona.

Žalobce uvedl, že elektrárny nebyly v době udělení licence na konci roku 2010 dokončené. Poukázal na revizní zprávy, na jejichž základě ERÚ licence udělil. „Není možné, aby žadatel, který se domáhá nějakého svého nároku, předkládal nepravdivé nebo padělané revizní zprávy. Stejně tak ani zprávy vystavené dodatečně,“ uvedl Kotas.

Právník ERÚ v závěrečné řeči upozornil, že energetický úřad nemá možnost přezkoumávat dokončenost díla, to dělá stavební úřad, který oběma elektrárnám vydal povolení ke zkušebnímu provozu. „Elektrárna na konci roku 2010 byla bezpečná a byla v provozu. Proběhlo připojení do sítě a dodávala elektrický proud, kdy i distributor posoudil bezpečnost elektrárny,“ řekl Moravec.

Soud jednání odročil na pátek, kdy vynese rozsudek.

Žaloby podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, podle něj ani v době udělení původních licencí v roce 2010 nebyly splněny technické předpoklady. V souvislosti s elektrárnami Saša-Sun a Zdeněk-Sun soud nepravomocně odsoudil předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou na 8,5 roku vězení.

Zeman podal kvůli licencím na různé solární elektrárny dvě desítky žalob. Žaloby kvůli Saša-Sun a Zdeněk-Sun krajský soud původně odmítl z procesních důvodů, protože ERÚ sporné licence zrušil a nahradil je novými.

Původní licence dostaly obě elektrárny 31. prosince 2010, tedy pár hodin před prudkým poklesem výkupní ceny energie z českých solárních elektráren. Majitelé solárních elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli garantovanou cenu 12.150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu je držitelům licence vypláceno 5500 korun. Obě částky jsou garantované na 20 let. Podnikatelé proto spěchali, aby dostali licenci pro provoz solárních elektráren ještě do konce roku 2010.

Newsletter