Záložnám letos klesl čistý zisk o dvacet milionů na 3,2 mil. Kč

Tuzemským družstevním záložnám klesl v prvním pololetí čistý zisk na 3,2 milionu Kč, ve stejném období loni vydělaly 23,2 milionu korun. Vyplývá to ze statistiky České národní banky. Počet členů 11 kampeliček letos stoupl o 800 na 58.000.

Celková bilanční suma záložen letos v červnu meziročně vzrostla o 2,9 miliardy na 32,94 miliardy Kč. V objemu vkladů tak kampeličky zaostávají za ostatními finančními sektory. Například v podílových fondech měli Češi na konci pololetí uloženo 347 miliard korun, v penzijních fondech 338 miliard Kč a v bankách více než 1,5 bilionu korun.

Sektor družstevních záložen se po problémech koncem 90. let minulého století transformoval a vklady klientů kampeliček víceméně rostou od roku 2002. Koncem 90. let se z kampeliček ztratilo osm miliard z 11,3 miliardy korun vkladů. V roce 2013 zkrachovalo Metropolitní spořitelní družstvo, loni pak záložna WPB Capital. Fond pojištění vkladů vyplatil v roce 2014 tisícům jejich klientů přes 14 miliard korun.

Družstevní záložny musí dodržovat stejně jako banky regulatorní limity a pravidla obezřetného podnikání. Všechny vklady fyzických osob v záložnách jsou stoprocentně pojištěny do 100.000 eur (2,74 milionu Kč). V případě, že by finanční instituce nemohla splnit své závazky, vyplácí vklady Fond pojištění vkladů.

Nová pravidla pro činnost družstevních záložen od července omezila výhodnější úročení vkladů klientů. Začalo platit pravidlo, podle kterého členům družstva bude úročen maximálně desetinásobek členského vkladu. Tento krok vede řadu větších kampeliček k přípravě přeměny na banku.

Newsletter