Záměr zpřísňující výběr lidí do státních firem podpořil kabinet

Věcný záměr zákona, který by měl omezit korupci a klientelismus při obsazování míst ve státních firmách, dnes podpořila vláda. Novinářům to během jednání kabinetu řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Součástí zákona, který předložilo ministerstvo financí, je dílčí novela zákona o střetu zájmů. Ta by měla vyloučit, aby stát v řídících, dozorčích nebo kontrolních orgánech zastupovali senátoři a poslanci, a to ještě čtyři roky po skončení mandátu.

Návrh počítá se zřízením Vládního výboru pro výběr osob do řídících a dozorčích orgánů právnických osob s majetkovou účastí státu. Výbor by měl navázat na Vládní výbor pro personální nominace, který již funguje. Přijetí návrhu nedoporučila na konci května Legislativní rada vlády. Ta nezkoumá věcný obsah předloh, ale jejich právní aspekty. Z právního hlediska je podle rady návrh napsán špatně.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) na sociální síti schválení záměru kvitoval. „Je to tak správně,“ uvedl. Jurečka novinářům řekl, že za svůj resort vyjádřil některé výhrady. „S dozorčími radami problém nemám, ale přišlo mi, že návrh šel až příliš daleko v tom, že ministrovi bere kompetence rozhodnout a nést zodpovědnost za personální obsazení ředitelů společností,“ uvedl.

Vládní výbor by měl být složen z odborníků se zkušenostmi s řízením firem, na právo obchodních společností, finance či personalistiku. Zákon by měl dále upravit základní zásady nominačního procesu s důrazem na jeho transparentnost a objektivnost. Člen vládního výboru by tak neměl být členem politické strany nebo hnutí.

Návrhy osob bude podle předlohy předkládat vládnímu výboru příslušný ministr na základě povinného výběrového řízení.

O zřízení tříčlenného Výboru pro personální nominace rozhodla vláda v dubnu 2014. Jeho cílem je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zpřísnění pravidel a kritérií pro personální nominace a zvýšení kvality zástupců státu v orgánech státních a polostátních firem. I když ale výbor nominaci nedoporučí, může příslušný ministr navrženého stejně jmenovat. V takovém případě ale musí předložit stanovisko, ve kterém své rozhodnutí obhájí.

Česká republika má podle dokumentu podíl ve státních podnicích, národních podnicích a obchodních společnostech s majetkovou účastí státu s odhadovaným ročním obratem přes 563 miliard korun. Tyto podniky pak jen za rok 2013 zadaly veřejné zakázky za více než 80 miliard korun.

Newsletter