Zaměstnanci brazilských bank ukončili nejdelší stávku za 12 let

Zaměstnanci brazilských soukromých bank a státního peněžního domu Banco do Brasil ukončí po 31 dnech stávku kvůli mzdám. Oznámil to ve čtvrtek největší odborový svaz bankovního průmyslu Sindicato dos Bancários de São Paulo, Osasco e região. Šlo o nejdelší stávku v brazilském bankovnictví za posledních 12 let. Ve stávce budou pokračovat jen zaměstnanci státní banky Caixa Econômica Federal, která je největší v zemi. S novým mzdovým návrhem totiž nesouhlasí.

Většina zaměstnanců v bankovnictví přijala návrh národního bankovního svazu Febraban, který počítá s ročním růstem mezd o osm procent. Když se vezme v úvahu inflace, pak to znamená reálný růst o jedno procento. O deset procent se zvýší i příspěvky na stravování, příspěvky na péči o děti pak vzrostou o 15 procent. Dohoda je platná dva roky.

Kvůli stávce v největší zemi Latinské Ameriky byla uzavřena více než polovina bankovních poboček. Podle médií stávkovalo asi 350.000 z 504.000 zaměstnanců bank a uzavřeno bylo přibližně 13.000 z celkového počtu 23.544 bankovních poboček.

Zhruba 54 procent bankovních transakcí v Brazílii se uskuteční prostřednictvím počítače nebo mobilního telefonu. Provoz bankomatů stávka neovlivnila. Pouze osm procent bankovních operací v zemi vyžaduje, aby klienti navštívili bankovní pobočku, uvedla agentura AP.

Newsletter