Zaměstnanci Eurostaru přerušili stávku, vedení nabídlo jednání

Zaměstnanci společnosti Eurostar, která zajišťuje železniční dopravu pod Lamanšským průlivem, pozastavili stávku, do níž dnes po půlnoci vstoupili. Vedení společnosti odborovému svazu RMT totiž učinilo novou nabídku. Stávku dnes zaměstnanci zahájili kvůli údajně špatným pracovním podmínkám. Její dopad byl ale omezený, dnes kvůli ní Eurostar zrušil pouze jeden pár spojů mezi Londýnem a Bruselem.

Stávka začala minutu po půlnoci britského času (01:01 SELČ) a trvat měla do půlnoci z pondělí na úterý britského času (úterý 0:59 SELČ). Druhá fáze protestu byla plánovaná na období od 27. do 29 srpna, a připadnout tak měla na prodloužený víkend, protože v Británii je pondělí 29. srpna volný den.

Vedení společnosti ale odborovému svazu dnes večer učinilo nový návrh, a zaměstnanci tak přistoupili na přerušení stávky a jednání. „Rozhovory začnou zakrátko a doufáme, že budou základem pro uspokojivé řešení tohoto sporu,“ uvedl generální tajemník RMT Mick Cash.

Navzdory odvolání stávky budou zrušeny ještě dva páry spojů mezi Londýnem a Paříží v neděli a jeden v pondělí, uvedla společnost Eurostar. Už dnes zrušil Eurostar jeden pár spojů mezi Londýnem a Bruselem. Lidem, jejichž vlak byl odvolán, nabízí Eurostar přeložení jízdenek na jiný spoj nebo na jiný den.

Svaz RMT původně vyhlásil stávku, protože zaměstnanci Eurostaru podle něj mají špatné pracovní podmínky a musí absolvovat „asociální směny“. „Naši členové mají plné právo na spravedlivé rozložení času mezi práci a volný čas, které zajistí provozní potřeby společnosti a zároveň jim poskytne dostatek času na přátele a rodinu,“ uvedly odbory.

Newsletter