Zaměstnanci francouzských jaderných elektráren zahájili stávku

Zaměstnanci francouzských jaderných elektráren dnes zahájili jednodenní stávku na protest proti plánované reformě zákoníku práce. Kolem 07:00 SELČ klesl výkon nejméně devíti z celkových devatenácti aktivních jaderných elektráren ve Francii, informovala agentura Reuters.

Ve středu se rozhodli ke stávce připojit odboráři v 16 jaderných zařízeních. Podpořit tak chtějí požadavek, aby socialistická vláda ustoupila od prosazované reformy zákoníku práce, která má usnadnit přijímání a propouštění zaměstnanců.

Jaderné elektrárny vyrábějí asi 75 procent elektřiny ve Francii. Stávky a blokády proti vládní reformě narušily v minulých dnech i provoz šesti z osmi francouzských ropných rafinerií a vedly k nedostatku pohonných hmot ve velkých částech Francie včetně Paříže. Země kvůli tomu začala ve středu poprvé od roku 2010 využívat pohonné hmoty ze strategických zásob.

Vláda se reformou snaží povzbudit podniky k tvorbě nových pracovních míst, kritici však tvrdí, že umožní zaměstnavatelům obcházet práva zaměstnanců.

Newsletter