Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

Zaměstnanci londýnského metra stávkují

Část zaměstnanců londýnského města dnes večer vstoupila do 24hodinové stávky, která ochromí prakticky celou síť podzemní dráhy. Dopravní podnik Transport for London (TfL), který metro provozuje, posílil autobusové spoje a do ulic vyslal dopravní koordinátory, i tak ale cestující musí počítat s komplikacemi. Stávku svolaly dva odborové svazy poté, co selhala jednání o počtech pracovníků ve stanicích kvůli plánům na uzavírku některých staničních přepážek s prodejem lístků.

Začátek protestu byl stanoven na 18:00 místního času (19:00 SEČ), některé stanice podle BBC ukončily provoz i dříve. TfL očekává plné obnovení provozu do úterního rána.

TfL podle agentury Reuters uvedla, že bude schopna zajistit jen velmi omezené služby. Žádné vlaky například nebudou k dispozici na klíčových stanicích Victoria, King‘s Cross, Waterloo, Paddington, Euston, Bank a London Bridge.

Londýnský starosta Sadiq Khan označil stávku za zbytečnou a i přes neúspěšné poslední kolo jednání, které mělo protest odvrátit, nařídil pokračovat v rozhovorech. Poslední nabídku TfL, která by podle Khana zaručila na stanicích bezpečnost i potřebný počet pracovníků, odbory odmítly. Odboráři tvrdí, že záměr podniku uzavřít některé prodejny lístků představuje bezpečnostní riziko pro cestující.

Newsletter