Zaorálek: Diplomatická podpora exportu hraje stále větší roli

Diplomatická podpora exportu hraje podle ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) v některých zemích stále větší roli. Chce proto letos posílit ekonomické úseky 12 českých zastupitelských úřadů a vyslat do dalších zemí zemědělské diplomaty. V příštím roce už další personální posilování ambasád nečeká.

Bez diplomatické podpory to mají podnikatelé podle Zaorálka v některých zemích těžké. „A my potřebujeme, aby fungovali, aby uspěli. Chtěli bychom letos postupně přidat 12 pozic v obchodně-ekonomických úsecích na Filipínách, v Ghaně, Hongkongu, Indii, Japonsku, JAR, Jordánsku, v Kanadě v Torontu, Malajsii, v Německu v Berlíně, na Tchaj-wanu a v USA v Chicagu,,“ řekl. Vývoz zemědělských výrobků pak mají podporovat zvláštní diplomaté v Číně, Rusku, Saúdské Arábii a v Srbsku. Nově budou tato místa po dohodě s ministerstvem zemědělství také v Japonsku, Libanonu a Spojených státech.

„Je to trend, který je všude na světě. Ekonomická diplomacie obecně narůstá,“ poznamenal. Bohaté státy v této oblasti diplomacie podle něho soustřeďují mnohem větší sílu. „Někdy je impozantní, kolik lidí na to nasazují, aby pomohli svým podnikatelům,“ řekl. Platí to podle něj i pro Evropu. „Slýchal jsem názory, že v Evropě to můžeme pustit. Ale není to tak,“ dodal.

Pomoc ekonomických diplomatů podle něj stále více směřuje k menším a středním firmám. „Je to základ budoucnosti. Připadá mi, že ten největší poklad, co máme, je podnikavost, inovativnost, schopnost vytvářet nové věci.“ Pomoc diplomatů vidí třeba v navazování a vytypování kontaktů. „Máme příklady, že to funguje, že jsme poskytli pomoc a že se realizují obchody a věci, které jsou často sofistikované, navigační systémy pro letadla, vzduchové systémy pro nemocnice,“ poznamenal.

V podobných projektech vidí budoucnost České republiky. „Když vyrobíte sofistikovanou věc na vysoké úrovni, kterou vám dobře zaplatí v zahraniční, můžete mít i vyšší mzdy, zvyšujete celkovou životní úroveň,“ podotkl.

To, že svoboda je to, co pomáhá rozvinout potenciál lidí v České republice, chce podle něj ministerstvo zahraničí pomoct ukázat na oslavách kulatého výročí založení Československa v roce 1918 a pražského jara v roce 1968. „Svobodné prostředí je něco, co potřebujeme k životu jako vodu a vzduch. Chtěl bych, abychom si více uvědomili, že určitá podoba společnosti a určité hodnoty jsou podmínkou toho, abychom tady dobře žili, abychom měli pocit, že můžeme dělat, co chceme. A byl bych rád, abychom rozšiřovali alianci těch, kteří to vidí podobně,“ řekl Zaorálek. V tom vidí v kostce smysl české diplomacie.

Newsletter