Zisky dolaru zabrzdil pokles amerických sazeb, zejména těch reálných měřených TIPSy. Euro posiluje nad 1,1900 EURUSD. Padají americké sazby podpořily měny regionu. Koruna zpevňuje pod 25,50 za euro.

Zaorálek: Jaderná energetika je šance pro vztahy Íránu a ČR

Spolupráce v jaderné energetice je obrovskou šancí pro česko-íránské vztahy, shodli se na dnešním jednání český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a íránský viceprezident Alí Akbar Sálehí. Zaorálek na tiskové konferenci prohlásil, že Češi mohou Teheránu nabídnout skvělé odborné znalosti. Schopnosti českých odborníků ocenil i Sálehí, který před jednáním se Zaorálkem navštívil Ústav jaderného výzkumu Řež.

„Spolupráce v této oblasti může ještě velice pomoci posílit vzájemnou důvěru a naplňování programu mírového využití jaderné energie v Íránu,“ řekl Zaorálek. Připomněl tak dohodu Íránu se šesti mocnostmi z loňského července, v níž se Teherán zavázal omezit a zprůhlednit své jaderné aktivity. Výměnou za to Spojené státy a Evropská unie v lednu letošního roku ustoupily od ekonomických sankcí vůči Teheránu.

Zaorálek poznamenal, že díky této dohodě nabraly vztahy mezi Českem a Íránem dynamiku. Česká diplomacie i byznys se snaží uvolnění sankcí využít a navázat na dobré vztahy, které s Teheránem mělo Československo. Během posledních měsíců se tak odehrálo hned několik jednání na ministerské úrovni, do Teheránu také odletěly početné delegace českých podnikatelů.

Sálehí před jednáním se Zaorálkem hovořil také s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). I zde byla hlavním tématem spolupráce v jaderné a ekonomické oblasti. Velký potenciál pro spolupráci mezi Českou republikou a Íránem je podle českého premiéra v energetice, vodním hospodářství, dopravní infrastruktuře a dodávkách prostředků hromadné dopravy.

„Máme dnes již první konkrétní výsledky v ekonomické oblasti,“ připomněl ministr Zaorálek. Smlouvy s íránskými partnery od začátku roku uzavřela například brněnská firma Zetor Tractors nebo společnost Energo-Pro, která vyrábí vodní turbíny. O vstupu na íránský trh uvažuje také Škoda Auto.

Ekonomická spolupráce by podle Zaorálka mohla přiblížit i prohloubení diplomatických vztahů. Praha a Teherán nemají od roku 1998 zastoupení na úrovni velvyslanců. Teherán tehdy stáhl svého ambasadora na protest proti zahájení perského vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE) z Prahy. „Cítím odhodlání posílit diplomatické vztahy v nejbližší době,“ řekl Zaorálek.

Newsletter