Zaorálek: Merkelová pogratulovala ČR k ekonomickému výkonu

Německá kancléřka Angela Merkelová pogratulovala České republice k ekonomickému výkonu. Pochválila ekonomické výsledky, rostoucí ekonomiku a nízkou nezaměstnanost. Novinářům to po skončení návštěvy kancléřky řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Merkelová podle něj řekla, že je Česko zemí, kterou je možné ukázat jako příklad úspěchu.

Zaorálek zároveň pochválil německou ekonomiku, která se podle něj pyšní poměrně velkým přebytkem státního rozpočtu. „Obě země ukazují, že je možné dobře fungovat,“ podotkl. Kancléřka se podle Zaorálka vyjádřila v tom smyslu, že by se měly přidat i další země. „Aby země jako Francie a další zvýšily svůj výkon,“ dodal Zaorálek.

Dnešní jednání byla podle Zaorálka věcná i praktická. „Česko i Německo si uvědomují, že musejí přijít s věcmi, které prospějí prosperitě a bezpečnosti v Evropě,“ řekl Zaorálek. Podle ministra byla řeč i o migrační krizi, kde Česko dlouhodobě odmítá kvóty na přerozdělování uprchlíků. Německo je vůči běžencům naopak vstřícné. „My jsme se shodli na tom, že je celá řada věcí, které je potřeba a musíme udělat,“ uvedl Zaorálek.

Podle něj by rozdílné názory na některé věci neměly poznamenat vztahy obou zemí, protože mají i řadu společných názorů. „To si myslím, že ta návštěva prokázala naprosto jednoznačně,“ zdůraznil Zaorálek.

Debata s kancléřkou se podle Zaorálka týkala i situace v Turecku, kolem brexitu nebo dopravním spojení mezi oběma zeměmi.

Newsletter