Zaorálek pojede do Turecka řešit zadržené Čechy a elektrárnu

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) pojede v nejbližší době do Turecka, řekl dnes novinářům ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Jednat by měl o Češích zadržených v Turecku kvůli údajné příslušnosti ke kurdským milicím a o problémovém projektu stavby turecké elektrárny Yunus Emre, na který poskytla úvěr Česká exportní banka (ČEB) a pojistila ho státní pojišťovna EGAP.

Mládek novinářům řekl, že sám měl do Turecka jet na ekonomické fórum, které ale bylo zrušeno. Jako prvního proto podle něj z členů vlády čeká cesta do země šéfa diplomacie. „Nejdřív tam jede pan Zaorálek, který tam bude mít dva pěkné případy. Tento (elektrárnu Yunus Emre) a ty dva zadržené Čechy v Kurdistánu,“ řekl novinářům Mládek během dnešního jednání kabinetu.

Dvojice Čechů zadržená v Turecku je podle tureckého listu Hürriyet obviněna z poskytování zbraní a bude souzena. O zadržení Čechů informoval turecký tisk minulý čtvrtek. Dvojice podle něj uvedla, že prošla výcvikem v německých speciálních silách a ve francouzské legii.

Problémový projekt elektrárny má dnes na programu vláda. Stavba stále není dokončena. Celková pojistná angažovanost EGAP je 16,1 miliardy korun Kč, nesplacená výše jistiny úvěru ČEB 11,7 miliardy Kč. Hlavním dodavatelem je česká společnost Vítkovice Power Engeneering, která je v insolvenci. Podle materiálu pro dnešní jednání vlády hrozí výrazné negativní dopady na státní rozpočet. Mládek je dnes odhadl na zhruba 15 miliard korun.

Newsletter